Že může být nápad zpestřit sváteční dny projížďkou po Dyji na vytápěné lodi pro mnohé lákadlem, dokazují adresy zájemců. Čtyři kamarádky dorazily do areálu břeclavského veslařského klubu z Brna, zatímco tříčlenná rodina z Blanenska. „Přijeli jsme se speciálně projet na lodi k Janohradu. Známe to tady, jezdíme na kole třeba do Pasohlávek. Já jsem navíc v Břeclavi chodil na průmyslovku," prozradila hlava rodiny Roman Pernica.

Zpátky šlapaly

To Brňanky pojaly výpravu na Janohrad dobrodružněji. „Zpátky do Břeclavi nepojedeme lodí, ale půjdeme se psy pěšky. Máme nasmažené řízky, slivovici v placatici, bude to fajn výlet," usmívala se Miriam Danechová. A ostatní doplnily, že plavbu na lodi se svařákem, kvůli níž do Břeclavi dorazily, berou jako vítané předvánoční zpestření.

Sedm prodaných lístků podle Ivany Stránské ze společnosti Lodní doprava Břeclav k vyplutí stačí. „S jedním člověkem nevyjedeme, ale třeba kvůli čtyřčlenné rodině už ano," sdělila Stránská.

Zatímco Sámo podle jejích slov pojme maximálně dvacet osob, druhá, větší loď o deset víc. „Když by byl velký zájem, jsme schopni vyplout s oběma," uvedla Stránská s tím, že o počtu zájemců často rozhoduje počasí. „Když je pěkně 
a k tomu napadaný sníh, je to ideální," poznamenala.

Zástupkyně lodní společnosti doufala, že bonusem pro pasažéry bude, jak se již několikrát stalo, otevřený Janohrad. Marně. „Janohrad už je zazimovaný a tedy zavřený. Poslední akcí roku byly prosincové adventní trhy," vzkázala kastelánka Darina Horká.

Zatímco na výletníky vyrážející z přístaviště v Břeclavi čekala v neděli po hodině plavby jen procházka kolem Janohradu, lodě na zámecké Dyji v lednickém parku nevypluly vůbec. „V sobotu jsme jezdily, ale 
v neděli ne. Byl tak silný nárazový vítr, že by to mohlo být kvůli padajícím větvím nebezpečné," řekl Jaroslav Martinek z 1. Plavební společnosti.

Ta nabízí plavby se svařákem na palubě uzavřené a vytápěné lodi o víkendech po celý prosinec. A zájem je podle Martinka i díky otevřenému, vánočně vyzdobenému zámku docela velký. Lodě v Lednici ovšem vyjedou letos už jen třikrát, pak je čeká dvouměsíční pauza. „Kvůli pracím na zajištění ohroženého svahu v Bulharech dojde ke snížení hladiny Dyje," objasnil Martinek.

Údržbu svých plavidel plánuje v lednu a únoru také Lodní doprava Břeclav.

Kdy vyplouvají ve sváteční dny lodě z Břeclavi na Janohrad a v lednickém parku? Dočtete se v pondělním tišněném vydání Břeclavského deníku Rovnost.