Břeclavská synagoga se zaplní hudbou a drobným vánočním zbožím. „Celá jedna dekáda úspěšné spolupráce s Oblastní charitou Břeclav dává této akci duchovní smysl nadcházejícího období adventu," uvedla ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová.

A pokračovala. „Chápání adventního času v jeho prvotním významu důležitého liturgického údobí církevního roku v posledních desetiletích z našich myslí téměř vymizelo. Ale i když se mnozí z nás po čtyři předvánoční neděle na původní náplň adventního období nerozpomenou, přetrvává v naší kultuře řada zvyků, symbolů a svátků, které nám přinášejí nejeden okamžik tiché radosti," zamyslela se Káňová.

Zmínila příklady křehké krásy „barborek" ve váze, mikulášské nadílky, zapalování adventních svíček na věnci či vůni vánočního cukroví. „Zůstává i vůle a chuť konat dobré skutky a přispívat na dobročinné účely," dodala ředitelka muzea.

Lidé v Břeclavi budou mít tuto možnost v sobotu od devíti do šestnácti hodin. Výtěžek z dobrovolného vstupného a charitativního prodeje bude věnovaný na potřeby Charitní ošetřovatelské a pečovatelské služby Břeclav.

V synagoze dostanou hlavní prostor rozmanité výrobky floristky Marie Hynkové z Charvátské Nové Vsi. „Vracím se po rodičovské dovolené. Vždy je tam příjemná atmosféra, akci pro dobrou věc podporuji ráda," řekla s úsměvem Hynková.

sobotní program
9.30 - zazní fanfáry žesťů,
následuje vystoupení folklorního kroužku při školce na Hřbitovní ulici ve Staré Břeclavi
13.45 - Big band při Základní umělecké škole Břeclav pod vedením Emila Čapky
- program cimbálové muziky Rosénka z Charvátské Nové Vsi
- klavír a koledy, Štěpán Káňa

Přilákat návštěvníky chce například svíčkami v nazdobených různobarevných hrníčcích. A také klasikou, zajímavými adventními věnci. Zájemci se budou moci seznámit s jejími technologiemi a aranžérskými postupy.

Nově v synagoze lidé objeví keramiku a drátování či výrobky zhotovené drháním a háčkováním. Adventní inspirace letos představí i ruční výrobu mýdel.

Dále nabídnou stánek s ručně zhotovenými svíčkami a dalšími výrobky klientů znojemské chráněné dílny. Podle organizátorů nebude chybět ani horňácká medovina z Velké nad Veličkou, figurky z kukuřičného šustí, ozdoby z vizovického těsta, skleněné šperky a svíčky z včelího vosku.

Káňová láká ještě na tradiční zdobený perník, jenž se u nás objevuje od osmnáctého století, i reliéfní staročeský dekorativní perník. „Tato nejstarší forma českého perníku má základy v šestnáctém století," upozornila historička a etnografka.

Dle původní receptury jej vyrábí Anna Búřilová z Hodonína.

Břeclavanka Kateřina Buťová-Straková se chystá na akci potřetí. „Předtím jsem o ní nevěděla. Mám ráda vánoční atmosféru. Navíc tam určitě nasbírám inspiraci na nějakou dekoraci," nechala se slyšet žena.