Každý tráví vánoční svátky po svém. Jejich předzvěstí je nákupní horečka, která právě vrcholí. Po oslavě Štědrého dne a odpočinku na První svátek vánoční už mohou lidé trávit volný čas třeba na některé z kulturních a společenských akcí, které se budou konat na Břeclavsku.

Svěcení vína či ledová lázeň

Ve středu 26. prosince se bude na mnoha místech konat tradiční svěcení vína. Na Štěpána například v Moravské Nové Vsi, v Lanžhotě, ve Starovicích, další den pak ve Velkých Bílovicích, v Kobylí, Bořeticích či ve Strachotíně.

Kdo by si předtím rád zasportoval, může v Břeclavi. V areálu nad splavem si dají dopoledne dostaveníčko otužilci. Ukají se na třiatřicátém ročníku plaveckých závodů Vánoční kilometr.

Plavba po Dyji se svařákem

Pro zimomřivější jsou určeny adventní plavby po Dyji. Trasa vede z přístavu v Břeclavi k Janovu hradu a zpět se zapalováním svíček, koledami a ke zpáteční jízdence svařené víno nebo čaj zdarma. Plavby zámeckým parkem v Lednici od turbíny k minaretu a zpět zase nabízí Lednická společnost 1. Plavební. Plout se bude tento i příští víkend, také na Boží hod, svatého Štěpána a na Nový rok. Ke každé jízdence bude svařené víno zdarma.

Vánoční lyžování vNěmčičkách

Vyznavači zimních sportů mohou na Vánoce navštívit nejníže položený lyžařský vlek v republice, který se nachází v Němčičkách. Čeká na ně uměle zasněžený svah se zhruba čtyřiceticentimetrovou sněhovou pokrývkou.

Otevírací doba bude na Štědrý den od devíti do patnácti hodin, na Boží hod a na Štěpána pak od deváté hodiny a končit se bude podle zájmu lyžařů. K dispozici bude vždy od rána občerstvení lyžařský servis a půjčovna.

Živý betlém a výstava vmuzeu

Velkopavlovičtí, Němčičtí a Hornobojanovičtí farníci pořádají 25. prosince ve velkopavlovické farní zahradě živý betlém. Akce začne v 15 hodin.

Ve Velkých Bílovicích pořádá Městské vlastivědné muzeum výstavu slovenského malíře Štefana Horíka. Otevřeno bude každou neděli od 23. prosince, navíc ve středu 26. prosince a v úterý 1. ledna vždy od 14.30 do 17.30 hodin.