Lidé teprve chodí a rozhlížejí se. Radek Uher 
z jedné z břeclavských prodejen elektra má jasno: vánoční nákupní horečka nastává 
v obchodech v okresním městě rok od roku později. Podle něj už jsou ale přesto blížící se Vánoce na tržbách znát. „Prodeje se už zvýšily, ale ten hlavní vánoční boom teprve přijde. Počítáme, že to vypukne tento týden po výplatách," odhadoval Uher.

Podle něj se zvýšený zájem týká prakticky celého sortimentu elektro zboží. „Prodává se všechno. Hlavním hitem letošních Vánoc jsou ale chytré telefony a mobilní zařízení jako tablety, notebooky či herní konzoly," vyjmenoval.

Na větší nápor zákazníků dosud čeká také majitel několika břeclavských obchodů včetně drogerií Jaroslav Schmied. „Zatím to není nic moc. Projevuje se, že řada lidí jezdí do hypermarketů. U nás nákupní horečka v posledních letech vrcholí až týden před Vánocemi," řekl Schmied.

Žádné zboží, o které by byl výjimečně velký zájem, podle něj letošní Vánoce v „jeho" sortimentu nepřinesly. „Lidé si do drogerie chodí pro stejné dárky jako obvykle. Více než jiné zboží se prodávají balíčky, ale to před Vánocemi vždycky," podotkl.

Fenomén gumiček

Vladimír Macoun má možnost ještě širšího srovnání. 
V okresním městě totiž provozuje prodejny s kuchyňskými potřebami, železářstvím i hračkami. „Že se Vánoce blíží, je cítit. S devadesátými lety se to ale vůbec nedá srovnávat," posteskl si nad úbytkem zákazníků.

O co je největší zájem? „Lidé hodně kupují kuchyňské zboží. To je dárek, který potěší a navíc je užitečný. V železářství jdou zase více na odbyt hodnotnější věci, například sady nářadí," shrnul Macoun.

Ani mezi hračkami podle něj nejde vytipovat jediná, která by byla jasným předvánočním hitem. „Nabídka je dnes obrovská a přání různorodé. Před půl rokem byly hodně v kurzu sety gumičky na pletení náramků, ale to už pomalu pominulo. Teď se zase mnozí ptají po joju. Sice to není takový fenomén jako gumičky, ale řada dětí začala chodit na soutěže nebo to prostě zkouší," poukázal na jeden z oblíbených dárků.

Že se mnozí obyvatelé města při předvánočních nákupech bez břeclavských obchodů docela dobře obejdou, potvrzuje třeba Kamila Benčová. „Já jezdím spíše do větších nákupních center v Brně, nebo objednávám dárky přes internet. Něco už mám, něco mě teprve čeká. Není ale nic, co bych speciálně sháněla. Rozhoduji se podle toho, co mi právě padne do oka a co si myslím, že by udělalo radost," prozradila Břeclavanka.