„Před rokem se za pandemie zvedl zájem o naše stromky zhruba o třetinu. I nyní už máme první předobjednávky. Aktuálně vyřezáváme stovky stromků a v příštím týdnu je přivezeme na prodejny,“ řekl prodejce na Brněnsku a Vyškovsku Jiří Kyjovský.

Prodej vánočních stromků

* více než polovinu českých domácností zdobí jedle, třetinu smrk (aktuální průzkum Nadace dřevo pro život)

* Ceny: (velikost 1,5 až 2 metry)

* jedle kavkazká z dánských plantáží: 550 až 600 Kč
* jedle kavkazká z Vyškovska (možnost online): až 690 Kč
* jedle Školní podnik Křtiny: 350 Kč
* smrky na prodejnách: ztepilý 250 až 380 Kč, pichlavý 480 až 550 Kč
* smrk pichlavý z plantáže v Hodonicích na Znojemsku: 230 Kč (zákazník si vybere a uřeže stromek sám)

Podle oslovených obchodníků cena zůstává stejná nebo se navýší jen mírně. Lidé si aktuálně mohou zakoupit stromek poblíž hlavního nádraží u Tesca nebo v areálech brněnských nákupních center Olympia a Avion Shopping Park. Tisíce oblíbených kavkazkých jedlí na jižní Moravu z dánských plantáží přivezla například společnost Mountfield - cena za standard do dvou metrů je 549 korun. Byť vládní opatření povolují prodej vánočních stromků na adventních trzích, v centru Brna nejsou. „Stánky jsou obsazené jinými prodejci, pro které však platí zákaz. Aktuálně řešíme možnost otevření těch s vánočními dekoracemi. Co se týká stromků, žádní zájemci nás zatím neoslovili," informovala za organizátory mluvčí brněnského TIC Adéla Nováková.

Kdo chce ušetřit několik stovek a zároveň podpořit tuzemské pěstitele, může vyrazit do přírody pro levnější smrk přímo na plantáž. V Hodonicích na Znojemsku si zájemci vyberou až z tisícovky smrků pichlavých a uřežou si ten svůj sami. Prodej tam zahájí tuto sobotu. „Velikost stromků je většinou kolem 170 centimetrů. Vyšší přes dva metry máme v omezeném množství,“ sdělili pěstitelé z Hodonic.

Zoufat si nemusejí ani lidé, kteří si zvykli na nakupování přes internet. Stromky z Drahanské vrchoviny si mohou Brňané a lidé z okolí objednat online s dovážkou až do domu například na webu vanocni-stromky-brno.com. „Řežeme je co možná nejpozději, takže přes Vánoce jehličí vydrží i u smrčků,“ ujišťuje prodejce Kyjovský. Na trh nově uvedli i květináčové stromky, které jsou nadále trendy. Na seznamu mají ministromky v kontejneru také Lesy města Brna, s prodejem i těch řezaných začnou první prosincové pondělí na deseti místech.

Školní lesní podnik Křtiny láká mimo jiné na podporu regionálního ekologického hospodářství. „Z větší části prodáváme stromky z prořezávek, tedy záměrných výřezů z mladých lesních porostů. Kalamita v univerzitním lese letos polevila, prořezávky jsme mohli dělat na větší ploše, celkově tak budeme mít stromků více než loni,“ sdělil ředitel Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Tomáš Vrška. Dominují smrky - ztepilý, omorika i pichlavý, kdo si chce vybrat borovici či jedli, kvůli omezené nabídce si musí pospíšit v den zahájení prodeje - příští pátek u myslivny v Bílovicích nad Svitavou.

Podle Vršky se bohatostí koruny jedlím přivezeným z Dánska nevyrovnají, koupě čerstvého stromku od jihomoravských lesníků je ale ekologičtější. „Vyprodukuje se daleko méně emisí, než když je podobný stromek vypěstován na plantáži v zahraničí a pak dopravován přes půl Evropy," zmínil.

Zájem o borovici klesá

Podle aktuálního průzkumu Nadace dřevo pro život si polovina lidí stromek pořizuje u prodejních stánků, druhá polovina přímo od lesníka nebo na stále oblíbenějších plantážích. Padesát procent českých domácností zdobí jedli, třetina smrk. Podle prodejce Kyjovského výrazně klesá zájem o borovice. „V obýváku vydrží nejdéle jedle kavkazká. Smrky jsou zase voňavější,“ porovnal Kyjovský.

Pokud si lidé živý stromek pořídí v předstihu, odborníci radí postavit ho do kbelíku s vodou a nechat spíše venku, než dávat někam do sklepa. Vzdušná vlhkost mu pomůže.

Téměř sedmdesát procent Čechů a Moravanů na Vánoce pořizuje stromek živý, jedna čtvrtina umělý. Ostatní ho kupují buď v květináči nebo si zdobí vánoční stromek na zahradě. „Někteří lidé si kupují vánoční stromky umělé, protože si myslí, že tím chrání přírodu. Přitom vánoční stromky z umělých hmot škodí přírodě hned dvakrát. Poprvé, když se vyrábějí, protože k tomu je zapotřebí určitého množství energie, a navíc se při zpracování plastů uvolňují do ovzduší škodlivé látky. Podruhé pak při likvidaci, a to prakticky z totožných důvodů,“ vysvětlil ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák.