Vánoční nálada už v Břeclavi číhá na každém rohu. Vánoční jarmark svaté Lucie v Poštorné odstartoval včera vůbec první společný předvánoční program všech městských částí. Voňavý punč, ovárek, perníčky a jiné dobroty přilákaly Na Rovnici zástupy nejen Poštoranů.

„Chodím sem pravidelně každý rok. Líbí se mi to tu, miluji totiž vánoční jarmarky a všechny ty stánky. Už jsem si koupila perníčky a taky ovárek. Dala jsem si už i punč, protože mi byla zima,“ neskrývala své nadšení Anežka Dobšíčková z Poštorné.

Stánky s nejrůznějším zbožím a pochutinami budily už od dvou hodin odpoledne velký zájem. Lidé kupovali dárky, diskutovali při pohárcích s punčem a neotáleli ani s ochutnáváním sladkých i masných specialit. Ti, co vydrželi až do večera, si vyslechli i tradiční zpívání a koledování na schodech.

Jarmark svaté Lucie přináší do města vánoční atmosféru, kterou bude až do středy udržovat řada kulturních akcí. Kromě koncertů a zpívání se Břeclavané dočkají živého betlému nebo třeba Betlémské pohádky od břeclavských divadelníků. Těm, co mají rádi řezbářské umění, udělá radost výstava vyřezávaných betlémů Josefa Fröhlicha v poštorenském kostele.

Neděle bude nabitá

Zřejmě nejpoutavější program nabízí neděle. Už od deseti hodin ráno se pěší zóna u gymnázia zaplní lidmi nejrůznějšího věku. Do Břeclavi totiž dorazí Harry Potter. Jeho čarodějnické představení plné kouzel a soutěží bude zejména pro řadu dětí nesporně velkých lákadlem.

Ochuzeni ale nebudou ani rodiče. „Letos poprvé jsme do předvánočního programu zařadili tradiční moravskou zabijačku. Sám se na ni velmi těším,“ přiznává mlsné chutě Pavel Kašuba z radnice.

Program: Předvánoční čas v Břeclavi


O vyvrcholení nedělních vystoupení na pěší zóně se svým koncertem postará Jožka Černý. Ale o diváky nebudou mít nouzi ani v kulturním domě v Poštorné. Tam si místní slovácký krúžek Koňaré možná už dnes chystá láhev šampaňského ke slavnostnímu křtu své první desky.

„Protože letos slavíme deset let založení našeho krúžku, tak jsme si dali takový malý závazek – natočit cédečko. To se podařilo, deska je na světě, pokřtíme ji v neděli v šest hodin odpoledne,“ zval na křest prvního alba Koňarů jeden ze členů krúžku František Schulz.

Zároveň upozornil na nevšední pojetí cédéčka. „Je trochu jiné, než bývá zvykem, protože jsme chtěli udělat něco netypického. Možná se to podařilo, uvidíme. Je to příběh, který vypráví o nešťastné lásce dvou mladých lidí, kteří se do sebe zahledí na tancovačce. Ona je bohatá, on chudý. Tatíček milencům brání, říká si, že muž půjde na vojnu a bude mít s láskou utrum. A do tohoto příběhu jsme volně vložili naše písničky,“ přiblížil Schulz nápad, který se zrodil v jeho hlavě.

Autor: Petr Kluska