Jarmarky s živými betlémy, vánoční koncerty, karnevaly, ale i dobročinné akce. Takový bude třetí adventní víkend v řadě obcí na Břeclavsku.

Už od sobotního dopoledne si mohou malí i velcí zpříjemnit čekání na Ježíška na Náměstí v Mikulově. Tam se konají Vánoce pod radnicí. Na návštěvníky čeká od deseti hodin jarmark s řemeslným tržištěm a bohatý program. Vystoupí například členové souborů Palavěnka, Palavánek a Pálava.

Břeclavská synagoga se v sobotu od sedmi hodin v podvečer rozezní Vánoční mší koledovou. „Napsal ji moravský autor a varhaník Karel Hradil ve čtyřicátých letech dvacátého století. Mše má dozvuky České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Ale současně se autor snažil využít i méně známé lidové vánoční koledy. Šlo mu totiž o to, aby mši mohly zpívat i běžné venkovské sbory,“ uvedla prozatímní ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová s tím, že zpěvu se ujme Slovácký krúžek Charvatčané. Ten si připravil na nedělní odpoledne spolu s Apaluchou vánoční jarmark. Začíná v jednu hodinu na dvoře sokolovny v Charvátské Nové Vsi.

Neděle bude patřit i dvěma karnevalům. Od dvou hodin mohou přijít rodiče s dětmi do břeclavského Dělnického domu. Další připravil pro handicapované děti a jejich rodiny Svaz tělesně postižených v poštorenském kulturním domě.

Zazpívat si spolu s proslulou Moravankou Jana Slabáka mohou lidé ve Vranovicích. Vystoupení nazvané Nejkrásnější svátky v roce začíná dnes v pět hodin odpoledne v sále tamní sokolovny. Poslechnout si gospely mají zájemci možnost v Mikulově v neděli. V objektu Továrny se od půl čtvrté odpoledne koná koncert skupiny Gospel port, která si pro zájemce připravila výběr toho nejlepšího ze svého repertoáru.

Přispět na dobrou věc. To je hlavním cílem Benefičního koncertu pro Karolínu Horskou z Valtic, který se uskuteční v neděli od čtyř hodin odpoledne. A to v břeclavském kině Koruna. „Akci jsme uspořádali proto, že Karolínka potřebuje motomed, který stojí přes sto tisíc korun. A rodiče by si jej nemohli sami dovolit. Kapely jsme vybírali z regionu,“ uvedla spolupořadatelka benefice Zdeňka Hrdličková.

Jak dodala, Karolínka by na akci měla s rodiči také dorazit. A i ostatní se budou mít na co těšit, v kině vystoupí valtické mažoretky, Břeclavské divadlo, cimbálová muzika Břeclavan, pěvecký soubor Jedním dechem, Melody Gentlemen Lednice či členové Integračního střediska Utilis.

ELIŠKA WINDOVÁ
IVA VALENTOVÁ