Hlídat si své osobní věci se zvlášť před Vánocemi vyplatí. Své o tom ví například žena, která se vydala na nákup do jednoho z břeclavských hypermarketů. U pokladny si po placení zapomněla zavřít svoji kabelku a až u auta zjistila, že jí chybí peněženka. Takových případů teď řeší státní i městská policie hned několik. I proto posilují před svátky hlídky.

„V tlačenicích si dávám pozor na kapsy. Dělám to tak nějak podvědomě, automaticky, nejen v nacpaných obchodech před Vánoci, ale třeba i v autobuse,“ je si dobře vědomý zvýšeného rizika Zdeněk Rolník z Břeclavi.

Zpráv o okradených s předvánočním shonem přibývá. Potvrzuje to i břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. „V prosinci každoročně dochází k nárůstu kriminality v nákupních centrech, obchodech a přilehlých parkovištích. Jedná se zejména o drobné krádeže, a to kabelek, tašek a peněženek. Šetříme ale také vloupání do aut, v nichž majitelé nechávají viditelně odložené cenné věci,“ potvrdila Haraštová každoroční problémy před vánočními svátky.

Ostraha v civilu

I letos se proto v nákupních střediscích či na velkých parkovištích na Břeclavsku bude pohybovat více mužů a žen v uniformách. „Organizujeme i nejrůznější preventivní akce, kdy policisté upozorňují na možná rizika,“ sdělila policejní mluvčí a přidala i pár tipů, jak se vyvarovat nepříjemnému překvapení.

„Své osobní věci by lidé neměli nenechávat bez dozoru. Tašky či batohy ať neukládají do nákupního vozíku, který odstaví a jdou se podívat k jinému regálu. Dobře si musí hlídat své kreditní karty a neměli by si na ně psát PIN. Uvědomte si, že kapsáři kradou tak dokonale a nepozorovaně, že si okradený chybějících dokladů či peněženky mnohdy povšimnou později,“ upozornila na rychlost a šikovnost zlodějů Haraštová.

Kromě státní policie si na kapsáře před Vánocemi na Břeclavsku více posvítí i městští strážníci. A to například na tradičních jarmarcích.

Zvýšit bezpečí svých zákazníků se připravují také obchodní domy. „V obchodním centru jsme v předvánočním čase posílili ostrahu i o pracovníky v civilu, kteří stále sledují dění v obchodních pasážích i v jednotlivých provozovnách. Některé prodejny mají nainstalovaný bezpečnostní a kamerové systémy nebo vlastní ochranku. Máme dobrou zkušenost při spolupráci s Policií České republiky i s městskými strážníky,“ potvrdila zpřísněná opatření před svátečními dny manažerka břeclavského Shopping centra Markéta Sýkorová.

Ta ještě poradila, že by si lidé měli hlídat třeba i své batohy. Pokud je totiž mají na zádech, jen málokdo ucítí, že mu jej někdo otevřel. „Zákazníci si musí uvědomit, že větší koncentrace lidí je místem, kde mohou útoky kapsářů očekávat, a musí být proto mimořádně ostražití,“ sdělila.

ELIŠKA WINDOVÁ
MARTIN DANEŠ