Je potřeba zdůraznit, že neexistují žádná absolutně platná pravidla, co je při snoubení jídla a vína správné a co naopak špatné. Každý z nás má totiž jiné chuťové návyky, jinak citlivé prahy vnímání různých chutí, případně i zdravotní omezení, a proto je potřeba brát i mé doporučení jako určitý návod, ale ne jako absolutní dogma.

Téměř vždy máme více možností, jaké víno k danému pokrmu vybrat. Nikdy není jen jedna jediná správná volba vína, které musí být podáváno s nějakým konkrétním pokrmem, ale rozhodně je vždy některá volba lepší než ty ostatní. Většinu jídel totiž může velmi vhodně doplnit více vín, a to často i velmi rozdílných až protikladných. Smyslem doporučení vhodných nápojů, v našem případě moravských vín, k pokrmům je zdůraznit hodnotu jídla a vytvořit co nejdokonalejší harmonii vín a pokrmů, tedy navození vyváženého vjemu.

Každé menu by mělo začít aperitivem a obzvlášť při štědrovečerní slavnostní večeři by neměl chybět přípitek. Bez ohledu na to, jaký ze tří následujících pokrmů zvolíme, je nejvhodnějším aperitivem suché šumivé víno v kategoriích brut nebo extra brut, nejlépe vyrobené klasickou metodou kvašením v láhvi. Vybírat můžeme nejenom z bílých, ale vhodná volba je i růžový sekt.

Smažený kapr

Smažený kapr, tedy tučnější ryba, vyžaduje suché víno se svěží kyselinou, které si poradí nejen s tučností, ale i s trojobalem. Nejlépe se hodí mladší středně plné Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Neuburské nebo Ryzlink rýnský. V těchto odrůdách je na jižní Moravě opravdu velký výběr, ale zajímavou volbou je i bílé suché šumivé víno. Bez problémů můžeme případně ponechat to stejné, které jsme vybrali jako aperitiv.

Poněkud složitější je to s tradiční přílohou, tedy bramborovým salátem s majonézou, ale i zde se nejlépe osvědčují výše jmenovaná suchá bílá vína. Kdo má rád hodně majonézy, může sáhnout i po některé odrůdě z rodiny burgundských odrůd, tedy Chardonnay nebo Rulandském bílém či šedém. Pokud zvolíme lehčí bramborový salát bez majonézy, tak je vhodnější ještě svěžejší varianta vín. Zde doporučuji minerálnější vína z okolí Pálavy, nejlépe Ryzlink vlašský.

Losos

Losos se na štědrovečerním stole objevuje v posledních letech čím dál častěji, a to v různých úpravách. Velmi vhodně jej doplní suché růžové víno z odrůd Frankovka, Zweigeltrebe nebo i Cabernet Sauvignon. Některá růžová vína mají barvu označovanou jako lososovou, takže toto snoubení můžeme vychutnávat nejenom v ústech, ale již při pohledu na talíř. Nabaží se tak nejenom chuťové pohárky gurmetů…

Vepřový řízek

Je nutné přiznat, že ke smaženému řízku si mnoho lidí nedovede představit nic jiného než orosené pivo. Není však potřeba sahat hned po pivu, neboť s vepřovým řízkem se krásně snoubí plnější suché Veltlínské zelené, případně i Ryzlink rýnský. Ostatně, když se podíváme k našim jižním sousedům do Rakouska, tak zde podávají k řízku Veltlínské zelené již po staletí.

Pokud někdo zvolí místo vepřového řízku jemnější telecí, nemusí být víno tak plné, ale vhodnější bude jemnější Sylvánské zelené a pro někoho překvapivě i Müller Thurgau.

Po večeři bych doporučil 
i nějaké sladší víno – ať již k vánočnímu cukroví nebo jako zdůraznění slavnostní atmosféry. Kdy jindy si dopřát skleničku vynikajícího moravského ledového nebo slámového vína než na Vánoce, kdy se nehlídá linie ani rozpočet?

Ještě jedna rada na závěr: Nezapomeňte v průběhu celého večera na vodu.

LIBOR NAZARČUK
Autor je uznávaný sommelier, bydlí v Břeclavi