NETRADIČNÍ ADVENTNÍ VĚNECPoslal: Martin Prokeš
Pepíček je na kolotočích a smutně se dívá na dráhu jezdících autíček.Tatínek přijde a ptá se Pepíčka: "Pepíčku proč nejdeš taky na autíčka?" Pepíček odpoví: "protože jsem před půl hodinou snědl rumovou pralinku."

V bytě zazvoní telefon. Zvedne ho 5letý Pepíček: "Haló, kdo je tam?" - "Já a moje sestra." - "Tak mi dej sestru k telefonu." - "To nemůžu, já jí nesmím vyndávat z kočárku!"

Poslal: Martin Prokeš
Jde novinářka po náměstí a zaujme ji malý stařík, který spokojeně sedí na křesle na slunci. Nedá jí to a zeptá se ho. “Pane, mohl byste našim čtenářům prozradit recept na dlouhý a spokojený život?“ “Kouřím tři krabky denně, za týden vypiju bednu whisky, jím samá tučná jídla a zásadně se nehýbu.“ “A kolik vám je?“ “Jednatřicet.“

"Čert ukazuje Luciferovi novou část pekla: "Jsou tu tři kotle - jeden pro zloděje a podvodníky, druhý pro lháře a pokrytce a třetí pro ochlasty a neřestníky." "Běžte do háje s takovými zlepšováky. Teď k nám dorazila skupina politiků. To mám každého z nich rozříznout na tři díly?"

Poslal: Martin Prokeš
Žena smaží volské oko, když v tom momentě do kuchyně vtrhne muž a začne křičet: "POZOR! POZOR! VÍC OLEJE! POTŘEBUJE TO VÍC OLEJE! POZOR! OTOČIT, OTOČIT, OTOČIT… RYCHLE! POZOR! POZOR! ZBLÁZNILA SES? TEN OLEJ! PROBOHA SŮL, SŮL! NEZAPOMEŇ NA SŮL!"

Žena už to nevydrží a úplně vynervovaná se ptá: "Co tak řveš? Myslíš si, že neumím udělat volské oko?" Muž klidným hlasem odpoví: "To jen, abys měla představu, jaké to je, když mi kecáš do řízení!"

Poslal: Martin Prokeš
Učitelka se ve škole ptá :
"žáci, řekněte mi věc, která se dává do pusy ?"
Přihlásí se Janička :
"Prosím, chleba s máslem ."
Přihlásí se Petřík :
"čokoláda a bombóny ."
Přihlásí se Pepíček :
"Světlo!!!"
"Světlo?", diví se učitelka.
"Včera večer jsem se učil a slyšel jsem z ložnice. Zhasni světlo a dej mi ho do pusy."
Přijde policajt do papírnictví a rozhlíží se. Prodavačka se ptá: "Co si přejete?" "Prosil bych jeden čtverečkolinkovaný sešit." Prodavačka se podívá na policajta a říká: "Ale takový sešit neexistuje." Ale policajt se nedá odbýt a říká: "Chtěl bych čtverečkolinkovaný sešit, prosím." V tom vleze do obchodu druhý policajt a prodavačka říká: "Prosím Vás, vysvětlete Vašemu kolegovi, že čtverečkolinkovaný sešit neexistuje." Na to druhý policajt: "Prosím Tě co blázníš, se nedivím, že si z nás lidi dělaj srandu." První policajt sklopí hlavu a odejde z obchodu. Prodavačka říká druhému policajtovi: "A co byste si přál Vy?" "Glóbus Ostravy, prosím."
U osamělé farmy daleko od města zazvoní tři poutníci - Žid, Muslim a Paroubek. Farmář jim otevře a oni prosí o nocleh. "Mohu vás ubytovat, ale mám v domě místo jen pro dva. Jeden bude muset přespat ve chlévě."
"To nevadí," říká muslim, "jsem zvyklý na nepohodlí." V noci znovu zvonek, farmář jde otevřít a za dveřmi muslim: "Já jsem sice slíbil, že přespím v chlévě, ale nikdo mi neřekl, že je tam taky kráva. Tak to opravdu nemohu."
"Mě kráva nevadí," řekne Žid, "přespím tam já, ať nejsou potíže." Za chvíli zvonek, farmář jde otevřít,za dveřmi Žid: "Mě opravdu kráva nevadí, ale tam je taky prase. Nezlobte se, je šábes, nemohu sdílet jednu místnost s něčím tak nečistým, jako je prase."

"Prosím vás, vy toho naděláte," houkne Paroubek. "Ve chlévě budu spát já a hotovo. Dobrou noc!" Za chvilku zvonek. Farmář jde otevřít a za dveřmi kráva a prase.

Vanilkové rohlíčky naší prababičky:

Na těsto potřebujeme: 28 dkg hladké mouky, 21 dkg tuku na pečení, 12 dkg najemno pomletých vlašských ořechů, 7 dkg mletého cukru a citrónovou kůru z poloviny citronu.
Vše smícháme dohromady a zpracujeme na těsto. Hmotu vtláčíme do moukou vysypaných formiček rohlíčků. Z formičky vyklepneme na vymaštěný plech. Je možné péct na pečícím papíře. Pečeme v předehřáté troubě asi na 200°C dokud okraje nezhnědnou, asi 10 minut. Upečené rohlíčky ještě za tepla obalujeme v mletém cukru s vanilkou. Necháme alespoň pět dní uležet.

Autor: Terezie Prokopová z Břeclavi

Moudří vědci

Dnes z rádia jsme dostali lekci, co praví o našem původu vědci, ti tvrdí jak přitom by byli svědci, a to učí i ti všichni jejich žáci.

Praví, že člověk vyvinul se z opice, že skákal po stromech a živil se kokosem, ne že Bůh jej ke své radosti stvořil, a duši milující mu v srdce vložil.

Proto na Vánoce byl jeho syn na svět poslán, aby nám vše potřebné zvěstoval, abychom podle jeho učení žili, a proto nikdy do pekla nepřišli.

Když sama o tom dumám a rozmýšlím, že z opice člověk jest, to nikdo neviděl, že však z lidí se stanou občas opice, to mnohým potvrdil, to často se stane.

Vždyť bydlím blízko naší hospody a vidím mnohé pěkné pány, jak jdou do ní noblesně, když však večer vyjdou z ní, jsou od opis věru k nerozeznání.

Poslala: Milada Marková

Žena na pracovním úřadu: "Potřebuji nějakou práci. Mám devět dětí!"
Úředník: "Hm, a co ještě umíte?"


Babka věsí prádlo, když tu vidí trenýrky a začne je vášnivě líbat. Okolo jde farář a povídá. - Kdyby jste radši písmo svaté takhle líbali babi. - Jó pan farář, kdyby v písmu svatém stálo to co stojí v těchto trenírkách, hned by jsem je líbala.


Poslal: František Prokeš

Prase a blondýna

Prase a blondýna mají letět do vesmíru. Každý z nich dostane obálku s instrukcí, že jakmile se mu nad hlavou rozsvítí červené světlo, má ji rozlepit a splnit rozkazy, které tam budou napsané. Vzápětí po startu se světlo rozsvítí nad hlavou prasete. To rychle rozlepí obálku a začne mačkat všelijaké knoflíky a páčky.

Blondýna si povzdychne:"Ach jo, to prase je tak šikovné! Ale co já? Kéž by se to moje světlo ani nerozsvítilo!" Jenže světlo se rozsvítí. Blondýna třesoucími se prsty rozlepí obálku a tam si přečte: "Nakrm prase a na nic nešahej!"

Poslal: Petr Baránek
Recept na voňavý vánoční perník

„Je potřeba asi půl kila hladné pšeničné mouky, patnáct deka cukru, na špic nože amonia, skořice, anýz, tlačený hřebíček, citronová kúra, dvanáct deka medu, dvě vejce a jako ořech másla. Vše se uhněte dohromady v hustší těsto a dá se do igelitového sáčku alespoň na noc a den odpočinout. Pak se „rozgúlá“ (rozválí) na asi půl centimetru a formičkami se vykrajují různé tvary. Před pečením je lepší ještě potřít vajíčkem. Těsto se peče asi deset minut na sto osmdesát stupňů. Po vychladnutí se ozdobí bílkovou polevou.“ Zbývá ještě složení polevy: Jeden bílek, asi dvacet deka cukru (dvakrát přeosívaný), lžička citronové šťávy, lžíce škrobu solamilu. Umíchat vidličkou v hrnku, ne šlehačem.

Autor: Marie Švirgová z Lanžhota