„Tempos by měl vánoční stromky automaticky svážet, stejně jako loni. Lidé mají možnost vyhazovat je ke kontejnerům. Pracovníci je nakládají na traktor s vlečkou,“ vysvětlil způsob likvidace jedliček, boroviček a smrčků zastupující tajemník břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Stromky tedy lidé nemusejí sami vozit na sběrné místo. Udělá to za ně ve spolupráci s městem společnost Tempos. Traktor jezdí ulicemi města jedenkrát týdně a na vlečce končí kromě stromků i různé další věci, kterých se lidé zbavují. Zejména obyvatelé měst si třeba vůbec nedělají velkou hlavu z vyhození staré nepotřebné sedačky či ledničky přímo na ulici.

„Pokud někdo odveze stromek na sběrný dvůr, ulehčí nám to práci, ale není to nutné,“ poznamenal Opálka, který počítá s tím, že se veškeré stromky podaří vyvézt během ledna. Lidé je totiž zpravidla odstrojují a vyhazují ke kontejnerům po svátku Tří králů. Podobný systém jako v Břeclavi funguje i v Mikulově. O odvoz dřevin z ulici města se průběžně podle potřeby starají pracovníci technických služeb.

„Někteří lidé házejí stromky přímo z oken a nechávají je venku různě ležet, což je samozřejmě špatně. Letos těchto případů není tolik jako loni, ale také jsou,“ nechal se slyšet mikulovský místostarosta Eduard Kulhavý. Naposledy podle jeho slov svážely technické služby vánoční stromky včera.

V Hustopečích mají dané svozové dny. Stromky se budou vyvážet ve čtvrtek třináctého a naposledy pak dvacátého ledna. Lidem podle vedení města tento způsob vyhovuje a jsou při vyhazování stromků zpravidla ohleduplní.

Město si pro zpracování nepotřebných stromků půjčilo na začátek ledna štěpkovač. „Stromky likvidujeme ekologicky. Drť z nich skončí v lisovaných dřevotřískách,“ uvedl hustopečský místostarosta Libor Sadílek.

Štěpkovač, kterým se dají vánoční stromky rozdrtit, mají také Pohořeličtí. Situaci v ulicích na začátku roku sledují tamní pracovníci údržby a čistoty města. Městem jezdí průběžně. Pokud vidí, že je stromků u popelnic více, vyjedou s multikárou a štěpkovačem.

„Materiál ze stromků pak používáme na obsyp zeleně. Lidé, kterým se stromky hodí, jimi pochopitelně mohou třeba zatopit,“ nastínil starosta Pohořelic Josef Svoboda další možnost využití dřeva.