Živý, nebo raději umělý? Lidé před blížícími se svátky opět zvažují, jakému vánočnímu stromku dát přednost. Obchody nabízejí trvanlivé umělé, prodejci u supermarketů zase lidi masírují vůní a krásou živých stromků. Ceny příliš nemění. A i kdyby, někteří lidé se příliš neohlížejí na to, kolik stromek stojí, chtějí zkrátka udělat radost svým blízkým. Jak říkají: Umělý? To není ono.

„Stromek nakupuji pravidelně každý rok kvůli vnoučatům. Živý je živý, je to takové radostnější,“ svěřila se Jiřina Merklová z Břeclavi. Po rychlém výběru u ní zvítězila krásná jedlička.

Na cenu se příliš neohlížela. „Je to jednou za rok. Stromek obyčejně kupuji ve městě,“ dodala. Když dříve pracovala v Brně, stromek kupovala u Tesca, po odchodu do důchodu využívá nabídky v Břeclavi.

Za pár minut po ní si v oploceném místě u břeclavského supermarketu Billa vybírala svého pichlavého favorita Martina Holadská. „Živý stromek kupuji každý rok. Není to pokaždé smrček nebo borovička. Kupuji podle toho, jaký je výběr,“ prozradila žena z Břeclavi.

Podobně jako důchodkyně před ní, také pro ni nebyla při výběru stromku rozhodující cena, nýbrž kvalita stromku. Tentokrát vyhrála krásně stavěná borovička. „Živý je živý, s umělým se to nedá srovnat. To pak nejsou Vánoce, jaké mají být,“ poznamenala Holadská.

Podle prodavače Josefa Vaňka je letošní cena stromků stejná jako loni. Jen u jednoho stromu se liší, což je podle něj dáno tím, že stromky jsou ještě mnohem hezčí.

„Smrček prodáváme od dvou set sedmdesáti korun, borovička začíná na dvě stě padesáti až tři sta korunách,“ řekl Vaněk k letošním cenám. Zatím podle něj nechodí tolik lidí, což se ale s blížícími se svátky jistě změní. „Záleží taky na počasí. Když trošku prší, tak je to horší. Nejlepší je sníh či mráz. To je pak ta správná vánoční atmosféra,“ usmál se.

Naproti přes silnici u supermarketu Lidl zase prodával stromky Jan Švík. Také uvedl, že zatím tolik lidí pro stromky nechodí. „Prodáváme jich tak třicet za den. Jak se blíží Vánoce, tak počet samozřejmě stoupá. Ceny jsou stejné jako minulý rok,“ řekl Švík.

Cena borovičky lesní v oploceném areálu u Lidlu je jednotná – bez koruny čtyři stovky. O něco dražší je borovička lesní a téměř šest set korun stojí borovička šlechtěná. Firma, pro kterou Švík stromky prodává, každý rok nabízí živé krasavce na třech místech v Břeclavi.

Lidé, kteří přeci chtějí ušetřit, mají možnost koupit stromek přímo u zdroje. Například v sídle Polesí Valtice mohou koupit výlučně borovičky, ovšem za mnohem příznivější ceny. Pohybují se od sto padesáti do dvou set padesáti korun. „Záleží na tom, jestli je to borovice černá nebo borovice lesní,“ uvedl vedoucí Polesí Valtice Jiří Hledík.

Jak uvedl, lidé jsou na tuto možnost levnější koupě navyklí. „Někteří si k nám jezdí kupovat borovičky už dvacet let,“ řekl Hledík.

V sídle polesí je kromě všedních dnů otevřeno i v sobotu. „Ceny jsou u nás výrazně příznivé. Pohybují se v padesáti procentech toho, co se prodává ve městě,“ zdůraznil vedoucí valtického polesí.

A jak dodal, lesníci jsou schopní zákazníkům vyhovět ještě na Štědrý den, aby i ti poslední zájemci, kteří s výběrem stromku otálejí, měli možnost koupit si ho na poslední chvíli.