Starostův svařák se stal v Břeclavi dobrou vánoční tradicí. Také letos bude první muž města Oldřich Ryšavý z ČSSD nalévat zájemcům v neděli a ve středu na pěší zóně u gymnázia, kde vyroste vánoční městečko, vonící dobrotu. Druhý den ale bude mít nečekanou konkurenci – exstarostův svařák před nedalekým Shopping centrem.

„Ano, vím o tom. Řádně si zažádali a pokud splnili vše, co měli, nebylo by z naší strany fér, abychom jim bránili. Osobně to ale vnímám jako přiživení se na akci města. Je to o dobrém vkusu,” komentoval Ryšavý dvoudenní akci opozičního Pro Regionu.

Jako „truc podnik” přesto nečekanou předvánoční konkurenci nevnímá. „Nebral bych to tak. Rozumím tomu, že chtějí tuto akci využít v rámci senátorské kampaně svého kandidáta. To je podle mého mínění hlavní motiv. Myslím si ale, že adventní čas není vhodný k zahájení politického boje,” vyjádřil se starosta.

„Ano, budu tam. Samozřejmě mě i představí, ale o tom to není. Jako Pro Region chceme s lidmi komunikovat a chodit za nimi. A tuto akci jsme měli naplánovanou dávno dopředu. Že bude starostův svařák, jsme se dozvěděli teprve před dvěma týdny,” argumentoval Zbyněk Chlumecký, kandidát Pro Regionu na senátora.

Senátorská kampaň

Bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula ale potvrdil, že právě senátorská kampaň je jedním z hlavních motivů „konkurenční” předvánoční akce. „Já nejsem tím nejdůležitějším člověkem, který by tam měl být. Hlavní osobou je Zbyněk Chlumecký, který tím zahajuje kampaň do senátu,” sdělil Piškula, který má svařák osobně rozlévat.

„Nemyslím si, že by to z naší strany byla nějaká provokace. Co si budeme namlouvat, místo před Shopping centrem není úplně ideální. Nechtěli jsme ale být na pěší zóně, abychom zbytečně nevyvolávali nějaké emoce,” vysvětlil bývalý starosta.

Současně přivítal, že jeho nástupce pokračuje v tradici starostovského svařáku. „Je to dobrá myšlenka. A je dobře, že alespoň v něčem kolega Ryšavý pokračuje. My jsme se rozhodli s lidmi před Vánocemi setkat, i když už nejsme ve vedení města. Kdo v tom bude chtít vidět špatný úmysl, tak ho uvidí,” myslí si Piškula.

„Budeme rádi za každého člověka, který se u nás zastaví. Jsme trochu stranou, asi u nás nebude větší fronta. Ale v chuti starostův svařák určitě trumfneme, máme speciální recept,” vtipkoval.

Pro Region navíc připravil pro příchozí také dobrovolnou anketu. „Chtěli bychom znát názory občanů na některé, podle nás palčivé, otázky týkající se města i regionu. Máme připraveno pár jednoduchých dotazů a jsme zvědaví na reakci veřejnosti. Rádi se po nějaké době opět setkáme s obyvateli města a popovídáme si o tom, co je trápí,“ řekl předseda sdružení Pavel Dominik.

Alespoň jedno mají obě akce společné – pomohou dobré věci. Výtěžek ze starostova svařáků, který bude na pěší zóně k mání v neděli i ve středu za dobrovolný poplatek, poputuje obecně prospěšné společnosti Remedia. Před Shopping centrem zase mohou lidé v úterý a ve středu, kdy akce Pro Regionu potrvá, přispět na dárky pro děti, které leží v břeclavské nemocnici.