Obce šetří, kde se dá, a ani o letošních Vánocích tomu nebude jinak. Například v Ladné řetěz ze stromu ani sundávat nebudou. Pronájem plošiny je totiž stojí nemalé peníze.

„Letos jsme pořídili na strom nový řetěz. Stál nás asi devatenáct tisíc. Byť se to zdá zvláštní, tak právě tím, že jsme ho koupili, ušetříme. Řetěz totiž bude na stromě na náměstí viset po celý rok. Tím tedy ušetříme dvakrát do roka za pronájem plošiny, pomocí níž bychom jej museli sundat a pověsit,“ vysvětlila ladenská starostka Renáta Priesterrathová a dodala, že do tří let se náklady obci vrátí.

Klasické žárovky, jimiž zdobili vánoční strom, navíc nahradili Ladenští kvůli nižším nákladům a větší výdrži ledkovými.

„V centru obce máme na veřejném osvětlení také svítící vločky, které jsme v minulých letech pořídili. To je totiž tak. Když mají výzdobu v jiných obcích, musíme ji mít taky. Veřejnost to totiž vnímá jinak. To bychom museli zhasnout všichni,“ zamýšlela se nad otázkou šetření Priesterrathová.

Nápad Ladenských, nechat řetěz na stromě nastálo, se zamlouval také lednickému starostovi Liboru Kabátovi. „Je to doopravdy zajímavé. V dnešní době peníze do obecních pokladen zrovna netečou. Plošina je dost drahá. No a jen vyměňování několika žárovek na řetězu stojí tisíce. Ledkové žárovky mají nižší spotřebu, výdrž a obstojí i přes rok,“ souhlasil Kabát, v jehož obci se rozsvěcují hned dva vánoční stromy.

„Na náměstí vždycky dáváme velký řezaný strom. Druhý je rostlý. Snažíme se je nazdobit tak, aby byly co nejpěknější. To je vše, co pro zdobení obce děláme,“ nechal se slyšet lednický starosta a doplnil, že radnice nepočítá s žádným větším nákupem vánoční výzdoby.

Pouze vánoční strom zdobí také centrum Vrbice. Podle tamějšího starosty Tomáše Bílka je to tradice, na kterou nehodlá zanevřít.

Vánoční koledy u svařáku

„Vánoční strom naproti radnici rozsvěcujeme každý rok o první adventní neděli. Děti u toho zpívají koledy, dospělí popíjejí medovinu nebo svařák a vládne přívětivá atmosféra,“ zasnil se Bílek, který má do budoucna v plánu koupit provozně méně náročnou výzdobu.

„Momentálně máme řetěz standardní, žárovkový. Chtěli bychom ale pořídit z led žárovek. Osvětlení něco stojí, nejde jen o to ho na strom dát a sundat, ale i o provoz. No a podle mého jsou v obci jiné priority, jimž bych se chtěl věnovat,“ poznamenal vrbický starosta.