Lidé, kteří si na Vánoce rádi pochutnají na kaprovi, budou muset sáhnout hlouběji do peněženky. Kilogram tradiční české ryby totiž podraží asi o deset procent.

„Je to nevyhnutelné. Několik let jsme se snažili držet ceny na nižší hladině, i když ceny energií šly nahoru hned několikrát. Teď ale podražily i obilniny, které jsou hlavní složkou rybí potravy. Proto budeme muset zdražit,“ vysvětlil ředitel společnosti Rybníkářství Pohořelice, která patří k předním producentům ryb v České republice, Václav Jelínek.
Jak doplnil, na nárůstu cen ryb se podílely také letošní vysoké teploty a enormní zatížení vody fosforem, které lehce snížily výnosy. „Očekáváme tak okolo tisíce tun ryb,“ prozradil Jelínek. Na Břeclavsku, kde na jednoho člověka připadá asi kilogram ryb ročně, by ale podle něj nemělo zdražení znamenat zásadní zátěž rodinného rozpočtu.

První výlov pro veřejnost pořádá Rybníkářství Pohořelice na rybníku Vrkoč od pátku šestadvacátého do neděle osmadvacátého října. To vranovičtí rybáři už s výlovem své betonové nádrže začali v sobotu. Jejich ryby ale na předvánoční trh nepoputují.
„My ryby prodávat nesmíme. Máme je výhradně pro své vlastní potřeby, vysazujeme je do našeho revíru. Letošní výnosy ale nejsou zdaleka tak vysoké jako v předchozích letech. Určitě s tím ale nebudeme mít problém jenom my,“ potvrdil jednatel vranovické organizace Moravského svazu rybářů Luboš Mrkvica…

Více v Břeclavském deníku v pondělí 15. října