Na začátek března je to dost nezvyklá situace. Včelaři se shodují, že jedním z důvodů je nárůst počtu lidí, kteří kupují kvalitní med s jasným původem.

„Med jsem prodal už do Vánoc. Nemůžu říct, že by ho bylo málo. Byl to průměrný rok. Potravinářská inspekce ale dělala kontroly dovážených medů, ve kterých zjistila nesrovnalosti. Některé dokonce vrátila. Po medializaci lidé na toto hodnocení dost slyšeli a soustředili se na nákup medu přímo od včelařů,“ vysvětlil nedostatek medu pětasedmdesátiletý včelař Míťa Švestka.

Podle něj je i lepší, když si lidé med kupují hned u zdroje. Sám ale ví, že počty včelařů se i na Břeclavsku neustále snižují. Přestože chce včelařit ještě aspoň deset let, poohlíží se už po nástupcích.

„V současné době je velké riziko včelařit. Moru nezabráníte, není to tak, že by někdo něco zanedbal. Je v přírodě, přežívá i padesát let. I to může být důvod, proč včelařů moc nepřibývá. Jsou roky, kdy se vám náklady vrátí, ale někdy i takové, kdy vůbec,“ zapřemýšlel nad hlavními důvody nezájmu.
Petr Baťka doplnil i další možnost. „O včelařství moc zájem není, protože to není počítač, a pro děti to není tak zajímavé. Může se stát, že malí včelaři tady prostě jednou nebudou. Mladí nemají žádnou motivaci. Živit se s tím moc nejde. Dnešní legislativa jde spíš proti nám,“ potvrdil.

Také on zaznamenal daleko větší zájem o jeho med od lidí, kteří třeba dřív chodili do obchodů. Medu měl ale méně než v minulých letech.
„V loňském roce bylo méně včel. A poslední snůška ze slunečnic byla téměř nulová, takže jsme ani nic nestáčeli. Důvodem úbytku medu je i to, že nemůžeme kočovat kvůli moru, což je pro nás také velké minus,“ dodal.

Téměř na nule je s medem i Jaroslav Partyka z Morkůvek. A to přesto, že se stará o sto čtyřicet včelstev.
„Loňská úroda byl slabší průměr. A lidé se skutečně naučili chodit spíš k nám než do obchodů. Jdou po kvalitě a nechtějí kupovat nic, kde neznají původ,“ potvrdil názor svých kolegů Partyka.

Ten dokonce vede kroužek začínajících malých včelařů od první do šesté třídy základní školy, kteří bydlí v Morkůvkách. „Je to ale těžké, mnoho dětí raději sedí u televize, než aby se staralo o včely. Teď se ale dokonce přihlásil i někdo z Vrbice. Zatím mám osm dětí,“ viděl přece jen trochu lépe budoucnost včelařství na Břeclavsku padesátiletý nadšenec.

Podle něj hodně záleží i na včelařích. „Když budou prodávat med pod cenou, tak ti mladší k tomu už vztah mít nebudou, protože se jim včelaření nevyplatí,“ míní.

„Dříve byl včelař přímo v naší rodině. Dneska dostávám med od rodičů, kteří ho od nějakého včelaře kupují. Podporuji tím malopodnikatele, med od nich mi chutná,“ souhlasil David Kubíček.