Chladný duben a květen stojí podle včelařů za rekordně špatným rokem pro produkci medu. Nepříznivé jarní počasí totiž nejen, že zabrzdilo rozvoj včelstev, ale může také za to, že je v úlech medu nedostatek. Zdravé sladidlo tak letos podraží. „Jsme na pětině loňské produkce," posteskl si například Jiří Sekereš z mikulovské základní organizace Českého svazu včelařů.

Podle něj nesvědčilo letošní počasí včelám už od jara. Včelí matky začaly klást až v polovině dubna, což způsobilo, že se vylíhnuté včely dostaly do potřebné síly až v době, kdy už byly stromy odkvetlé.

„Všechno se zpozdilo minimálně tak o pět šest týdnů a veškeré ovocné stromy, které byly v plném květu v dubnu a květnu, nebyly dokonale opylované. S tím souvisí i to, že je podstatně nižší úroda ovoce," přemýšlel v souvislostech mikulovský jednatel.

„Nikdy v minulosti jsem tak špatný rok nezažil, a to se včelařství věnuji už více než třicet let. Staří matadoři mezi včelaři sami říkají, že takhle zle nebylo padesát let. Nedostatek medu se ale netýká pouze Břeclavska, je to problém celorepublikový. S velkým předstihem navíc už musíme začít včelstva zakrmovat a léčit," uzavřel včelař.

Z nemocí včelstev se na Břeclavsku vyskytlo hned několik ohnisek včelího moru, který se přenáší jako virové onemocnění. Veterináři a včelaři ale musí řešit i varoázu. Spíš než nemoci ale za nedostatkem medu stojí právě chladné jaro.

„Letos je to s medem opravdu špatné. Jaro bylo hodně nepříznivé. Když kvetly akáty, pršelo. Lípy pak zase rychle odkvetly. Včelařská sezona už navíc během deseti dnů končí. Do září se už ale bude muset krmit," vzkázal břeclavský veterinář Vladimír Trumpeš.

Ten figuruje na seznamu veterinářů, na které se mohou včelaři obracet s žádostmi o odbornou pomoc a konzultace zdravotního stavu a problémů včelstev.

Jelikož produkce kvalitního medu výrazně poklesla, musí si jeho milovníci letos připlatit. Cena medu včelařského svazu se pohybuje minimálně kolem sto padesáti korun za kilovou sklenici. Ceny tmavých lesních medů se letos vyšplhaly až na sto osmdesát korun za kilo.

Podle Sekereše tak výkupci medu zvedli cenu na dvojnásobek a i původně obyčejný med řepkový, jenž je považovaný za nejméně kvalitní, se nyní vykupuje za 85 korun. Poptávka i tak ale vysoce převyšuje nabídku.

„Zvýšení ceny medu se mě příliš nedotkne. Mám ho moc ráda, ale spotřebuji jen pár sklenic ročně. Hlavně v zimě, kdy si jej přidávám do čaje nebo si s ním osladím opečený toust," svěřila se například Soňa Kurková z Podivína.

Jak dodává, šetřit na něm nebude ani letos. „Když med, tak jedině od malých včelařů z okolí, kterým věřím. Zajít si pro med do supermarketu, i když je o něco levnější, mi přijde hloupé. Včelařů tu máme spoustu a chuť se nedá naprosto srovnat," měla jasno žena z Podivína.