Jen dvě jména zůstala ve hře o senátorské křeslo za Břeclavsko. Do druhého kola postoupili stávající senátor Jan Hajda z ČSSD a tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík z KSČM. O vítězi ale budou spolurozhodovat i jejich neúspěšní konkurenti. Svými doporučeními.

„Děkuji všem voličům, kteří mi dali hlas, a současně vyjadřuji svou podporu ve druhém kole dalšímu ze zástupců vinařů Janu Hajdovi. Důvod je jasný. Sedí ve vinařském fondu a může tam bojovat za nás, vinaře. Například proti Kalouskově spotřební dani," zvedl palec nahoru pro Hajdu mikulovský vinař Miroslav Volařík, který v prvním kole kandidoval s podporou Konzervativní strany.

Jasno má i nezávislá kandidátka Eva Klimovičová. „Jsem člověk, který si volebního práva váží, proto k volbám půjdu a podpořím kandidáta ČSSD Jana Hajdu. Je pro mě těžko stravitelné, aby KSČM měla výrazné pozice. Už jsem to řekla i některým svým voličům, že by bylo dobré jít a zvolit nekomunistického kandidáta," vyjádřila se břeclavská gynekoložka.

„Sice jsem moc voličů neměl, lidé na Břeclavsku mě neznali, ale když se mě zeptají, koho mají ve druhém kole volit, doporučím jim Jana Hajdu. Je to levicový politik, navíc ze sociální demokracie, která k nám má blízko," přidal se také Stanislav Palša z Paroubkových Národních socialistů – LEV 21.

Špatná zkušenost

Lidovec Richard Zemánek, kterému zůstal na třetím místě v rukou Černý Petr, o otevřené podpoře žádného ze dvou kandidátů ve druhém kole voleb zatím neuvažuje.

„Důvod je jednoduchý – zatím mě ani jeden o podporu nepožádal. Proto to nechám na každém. Určitě bych ale nepodpořil kandidáta KSČM. Pokud by s takovou žádostí přišel Jan Hajda, pak bychom podporu zvážili a myslím, že i poskytli. ČSSD je nám mnohem blíž," naznačil přesto Zemánek své jasné sympatie.

Podobně se k souboji dvou levicových konkurentů staví i Pavel Procházka z ODS. „Osobně mám blíž k Janu Hajdovi, který pochází ze stejného odvětví jako já, je to kandidát zemědělců. I proto se přikláním spíše k němu. Žádné veřejné doporučení svým voličům ale dávat nebudu, ať si každý volí podle svého," vzkázal starosta Velkých Pavlovic.

„Ani já nebudu dávat žádná doporučení. Každý by měl myslet za sebe, ne za někoho druhého," reagoval rovněž senátorský kandidát strany SNK Evropští demokraté Zbyněk Chlumecký.

Jak ale prozradil, on osobně bude volit Zdeňka Tesaříka. „Není to o Janu Hajdovi, kterého ani pořádně neznám, ale o sociální demokracii v Břeclavi. Mám s ní velmi špatnou osobní zkušenost," přiblížil Chlumecký pozadí své volby.

Zbývající dva kandidáti Luděk Mikulecký (nezávislý s podporou TOP 09/STAN) a Radim Uzel (SPO Zemanovci) měli v pondělí vypnuté telefony.

Druhé kolo senátních voleb je na programu už tento pátek a sobotu.