„Naše vína se objeví přímo ve filmu. Navíc máme připravenu speciální edici vína s etiketou ve stylu a image tohoto filmu, včetně tváře Jana Budaře. Jedná se o Cabernet Sauvignon, ročník 2007. Minulý týden jsme láhve s tímto vínem naetiketovali. Brzy budou k dispozici v našich partnerských vinotékách po celé republice,“ říká majitel vinařství Miroslav Kovács.

Známý enolog, který se teď objevuje na televizních obrazovkách společně se Zdeňkem Troškou v populárně-poznávacím pořadu o víně Vinařská odyssea, ve středu v Praze připije na úspěch nového filmu režiséra Tomáše Řehořka. Kromě Budaře v něm hrají například Kateřina Brožová, Martin Písařík, Milan Šteindler, Zdeněk Srstka, Ester Kočičková, Antonín Duchoslav, Jana Krausová, Petr Čtvrtníček nebo Tomáš Matonoha.

Příběh sleduje jednu nečítankovou kariéru – od otloukánka z chudé rodiny alkoholika, ke králi internetových domén. Hlavní hrdina už jako kluk pochopí, že spolehnout se musí jedině sám na sebe. „Totáčem“ osmdesátých let kličkuje nepříliš vzorově a přelomový listopad 1989 prožije rovněž nezvykle – mezi blázny v léčebně. Po Sametové revoluci už to jede, ba letí. Z netušených a nekonečných možností internetu vyroste ve finále virtuální blahobyt. Vypadá to na happyend, ten se ovšem stylově zvrtne…

„Náš firemní slogan zní umění ve víně, tak se snažíme v duchu tohoto sloganu také pracovat. I mně osobně je bližší folklor a umění než třeba sport. Podporujeme proto různé umělecké projekty. Byli jsme například partnery výstavy obrazů pana Škréty, pro kterou jsme rovněž připravili víno se speciálním věnováním. Bereme to tak, že víno je také umělecký nástroj, tak to cítíme,“ vysvětluje Kovács, proč se svým vínem proniká právě do uměleckého světa.

Přednost filmovému plátnu

Novosedelské vinařství bylo už dříve jedním z partnerů filmu Doktor od Jezera hrochů režiséra Trošky. Tam se také Miroslav Kovács seznámil s producentkou Danou Volákovou, se kterou vymysleli Vinařskou odysseu. A teď se spolu sešli i při filmu Czech Made Man. „Právě film má z našeho pohledu trvalejší hodnotu. Když bude mít snímek úspěch, bude díky němu naše víno vidět i za deset let,“ vysvětluje známý vinař, proč dává přednost hlavně filmovému plátnu.

Dobré odezvy má, jak uvádí, i na Vinařskou odysseu. Ve dvanáctidílném pořadu zasvěcuje před kamerou do tajů vinařství lehkou a neformální formou režiséra Zdeňka Trošku. Coby uznávaný znalec a výrobce vína plní roli průvodce a moderátora, který diváky postupně seznamuje s celou vinařskou abecedou. Naopak Troška je vinařský školák, původně abstinent, který maximálně rozezná červené víno od bílého.

„Ohlasy jsou skutečně zatím pozitivní. Žádné nové natáčení ale zatím neplánujeme. Nejprve necháme Vinařskou odysseu doznít. V hlavě už sice máme nějaké věci, ale teď se zase na nějaký čas musím přednostně věnovat práci s vínem,“ nezapomíná Kovács ani na své vinařské povinnosti.