Rostislav Koštial, Luboš Kuchynka a Josef Svoboda. Všichni jsou členy ODS a mají ještě něco společného – jsou starosty v pověřených městech na Břeclavsku. A po skončených komunálních volbách mají velkou šanci, že ve vůdcovských křeslech sedět zůstanou. Konečné slovo ovšem budou mít až jejich koaliční partneři, s nimiž zástupci občanských demokratů v Mikulově, Hustopečích i Pohořelicích nyní intenzivně jednají.

„Vypadá to nadějně. Rýsuje se to. Jednáme se zástupci všech kandidátek, které se dostaly do zastupitelstva. Bude to zřejmě středopravá koalice,“ nastínil pohořelický starosta Josef Svoboda.

Občanští demokraté volby v Pohořelicích vyhráli, když získali pět mandátů z jednadvaceti. Na otázku, zda do plánu ODS spadá i koalice s druhou v pořadí, ČSSD, odpověděl: „Tak úplně ne.“ Podle jeho slov však nejde o snahu nějakého válcování nebo osobní vztahy. „Zatím jsme měli vztahy korektní a byl bych rád, kdybychom v tom pokračovali i nadále,“ poznamenal.

Koaliční smlouva je však pro Pohořelické tabu. „My ji nepodepisujeme. Věřím tomu, že když se domluvíme, bude to platit,“ vysvětlil Svoboda, který potvrdil, že bude znovu usilovat o starostovské křeslo.

Jak prozradil, ke změně každopádně dojde na postu místostarosty. „Místo dosavadních dvou místostarostů Pohořeličtí i převážná většina kandidátek žádala, aby byl počet zredukován. Takže bude jen jeden,“ uvedl.

Jako přes kopírák?

V Mikulově zatím vše nasvědčuje tomu, že radnici znovu povede současný starosta Rostislav Koštial z ODS. Jednání se sociálními demokraty, kteří ve volbách skončili třetí za vítěznou KSČM a právě ODS s pěti mandáty z pětadvaceti, ale přišla na řadu teprve včera večer.

„My máme svých pět hlasů. Vize máme, ale čekáme, jak se dohodnou ti, kteří získali jeden či dva mandáty. A jaké navrhnou řešení,“ řekl včera odpoledne Koštial v narážce na fakt, že se do zastupitelstva dostalo hned deset stran a uskupení.

„Občanští demokraté nás vyzvali k jednání,“ potvrdil lídr ČSSD Karel Štogl, podle kterého je nejschůdnější variantou domluva právě s ODS a některými dalšími uskupeními. „Ale nechci nic zakřiknout, protože pořád neznáme představy ODS,“ dodal.

Současné vedení města právě na spolupráci ODS a ČSSD stojí. „Tento model máme odzkoušený. Podle toho, jak voliči rozhodli, je tady velká šance složit radnici napříč stranami, ale bez komunistů,“ zopakoval Koštial, který usiluje o širokou radniční koalici. V Hustopečích stále vyjednávají vítězní občanští demokraté a jejich dosavadní partner – Sdružení nestraníků. „V jednáních budeme pokračovat dnes a pak ještě ve středu,“ sdělil starosta Hustopečí a jednička kandidátky ODS Luboš Kuchynka.

Jako nejschůdnější se zatím jeví koalice právě se Sdružením nestraníků, které získalo stejně jako ODS šest mandátů z jednadvaceti. „Je to jedna z pravděpodobných variant. Ale opravdu zatím nemůžu říct více, ještě nejsme na konci,“ poznamenal Kuchynka.„Zatím jsme se nedohodli na personální stránce,“ upřesnil jeho slova Zbyněk Háder ze Sdružení nestraníků.