Psal se rok 1938. Německý nacionalismus dosáhl v národnostně smíšených oblastech bodu varu. První muž Hustopečí František Hošek se na jeho začátku vzdal křesla starosty. Proč? Ví se jen, že z blíže nespecifikovaných osobních důvodů. V pondělí uplyne přesně 80 let od chvíle, kdy se tento muž stal prvním českým starostou města s německým živlem.

„Byl to jeden ze dnů, kdy se v Hustopečích psala historie. Obvodní lékař, původem z Mohelna, pak v úřadu setrval čtyři roky," uvedla Jana Langová z hustopečského odboru marketingu a kultury.

Podle vedoucí Městského muzea Hustopeče Soni Nezhodové se Hošek přestěhoval do města v roce 1923 a postupně si získal obrovské renomé. „Byl například velký lidumil, léčil sociálně slabé zdarma. Zařadil se i mezi vynikající vinaře. V Hustopečích založil révovou školku," představila jej historička.

Přivítal Beneše

Hošek žil v Hustopečích v dnešní Palackého ulici. Jako starosta se například zúčastnil oficiálního přijetí Edvarda Beneše na šakvickém nádraží, které tehdy patřilo k městu, nebo se za jeho éry v roce 1937 konala v Hustopečích tryzna za zesnulého Tomáše Garrigue Masaryka.

Jeho úřadování se však neslo hlavně v duchu vzrůstajícího německého nacionalismu. „On byl politik, který, i když byl v různých českých spolcích, nedával český nacionalismus navenek příliš najevo. Byl tedy pro Němce přijatelný. Velmi jej uznávali i hustopečští Češi," shrnula tehdejší situaci Nezhodová.

František Hošek byl prvním českým starostou Hustopečí. Úřadoval v letech 1934 až 1938, v době, kdy ve městě s německou většinou sílil vliv příznivců Henleina. Bydlel v domě v Palackého ulici (dříve Příční).

Hustopeče se v éře první republiky profilovaly jako město německé. V roce 1934 byl tamní německý nacionalismus právě na vzestupu. Hoškovo zvolení starostou se proto považovalo za významnou událost.

„Za jeho éry už byla situace hodně zablokovaná. Hitlerovské Německo dávalo celému světu najevo, o co mu jde. V roce 1935 se konaly parlamentní volby, které v Hustopečích na celé čáře vyhrál Henlein," vysvětlila kontext doby.

Na začátku roku 1938 Hošek abdikoval. Poté se jeho osud ztrácí v mlze. Za druhé světové války měl údajně zemřít v Brně. „Víme jen to, že osmého října 1938 došlo k jakémusi anšlusu Hustopečí a Hoškova lékařská praxe byla zrušená. Byl odsouzený k jakémusi přežívání," uzavřela vedoucí hustopečského muzea.

Současný starosta města Luboš Kuchynka kvitoval připomínání výročí významných osobností Hustopečí. „Naší chloubou je Masaryk. Je ale dobře, že vzpomínáme i na další a oprašujeme tím naši historickou paměť," uznal.