Dámy ukazují návštěvníkům šaty se závojem i bez něj, v ruce nesou kytici. Přihlížející je oceňují potleskem. Právě tato část akce se těší největší oblibě. Aby diváci nezapomněli, jak jejich favorizovaný oděv vypadá, raději si vše natáčí na svůj mobilní telefon. „Lidé si mohou vyzkoušet svatební i společenské šaty, pánské obleky," přibližuje hlavní pořadatelka Eva Koudelová.

Na zámku ve Valticích se v sobotu konal svatební veletrh. | Video: Deník/Michal Hrabal

Svatbu plánuje v blízké době se svým přítelem Tereza Ryšavá z Brna. „Chtěli jsme se tady inspirovat. Šaty a prsteny už máme vybrané. Díváme se po výzdobě i po dortech. Chceme ochutnat, než se rozhodneme," svěřuje se mladá žena.

Budoucí novomanželé si na veletrhu mohou vybrat snubní prsteny, svatební oznámení nebo nechat navrhnout výzdobu. „Máme tady ukázky, jak by se dala vyzdobit svatební hostina. Pronajímáme dekorace," zmiňuje Koudelová, majitelka agentury Eventa.

Akce se koná po tříleté odmlce, kterou zapříčinila koronavirová pandemie. „Účast je poloviční oproti akci před třemi lety, odhaduji to asi na 150 lidí," vyčísluje Koudelová.

Podobné akce na valtickém zámku si pochvaluje i tamní kastelán Richard Svoboda. „Jsme rádi, když si organizátor najde naše prostory a něco tady uspořádá. Potom se to sčítá a turisté sem lépe najdou cestu," myslí si.