Kapela vznikla zcela plynule po večerech strávených u vína. „Bylo to s kolegou z loutkařského souboru Podivíni Svaťou Hřebačkou. Poté, co jsme ještě s dalším členem Podivínů Romanem Kratochvílem napsali hudbu k jejich představení Kukačka z vesmíru, nám bylo čím dál jasnější, že si budeme rozumět nejen po lidské stránce, ale i po té hudební," líčí jeden z členů In vino musica Radim Pacal.

A tak začali dávat dohromady nápady. „Ty vznikaly u již zmíněného vínka, jež má na náš autorský proces překvapivě blahodárné účinky. Pak už stačilo jen obvolat kamarády muzikanty, přesvědčit je, že tenhle projekt je opravdu ten pravý a byla ruka v rukávě," přibližuje vznik nové sestavy zpěvák.

Magdaléna už koluje

Název kapely je nasnadě. „V podstatě jsme si jen ověřili staré pravdivé moudro našich předků, že ve víně je sice pravda, ale i opravdová muzika. A tím nemyslím jen folklor," upřesňuje Pacal.

V současné době působí In vino musica trochu jako big band, jelikož má celkem devět členů. „Bicí nástroje kočíruje Miroslav Křenek, na basovou kytaru nás jistí matador Dalibor Klusáček, akustickou kytaru hřímá v rukou spoluautor celého projektu Svatopluk Hřebačka. Elektrická kytara kvílí ze srdce skromného Romana Kratochvíla, klávesová smršť je rozpoutána prsty Martina Kučery. A jsme rádi, že jsme získali pro náš projekt i velezkušeného trumpeťáka Jirku Majzlíka, který vede dechařskou sekci, v níž mu sekundují Petr Ocelík na alt saxofon a Adam Florus na tenor saxofon. No a nad tím vším se snažím preludovat já," říká hudebník s úsměvem.

Zpívají výhradně česky, texty si tvoří až na výjimky sami. „Žánr jsme vlastně nikdy neřešili, jak se říká, co z nás lezlo, to z nás lezlo. Ale jsou to v podstatě původně všechno skromné kytarovky, které se s nástupem ostatních muzikantů poněkud vychýlily od svého kořene a staly se z nich tu topol, tu lípa a jindy zase bonsai, růže či dub, a to vše vyrostlo z půdy populární hudby," popisuje.

Tento týden na sociálních sítích a youtube.cz začalo kolovat demo písně Magdaléna, což je v podstatě prvopočin In vino musica. „Naše seskupení, ač složeno ze zkušených muzikantů, kteří prošli kapelami jako Hraczki, Gulo čar, Gang of Lolitas, Sanitka, Sakumprásk, Solid Connexion či Větry z Jihu, je úplné mládě narozené před nedávnem. Svou premiéru zažije právě na Podivafestu," zve Pacal na dnešní podivínský festival.