Pokud vše vyjde a Evropská unie akce podpoří, mohou se Břeclavané těšit na opravenou židovskou obřadní síň, nové auto pro starobřeclavské dobrovolné hasiče či úklid černých skládek.

Objevme tajemství zámeckých kaplí. Tak se jmenuje projekt, do kterého vstupuje Břeclav se slovenským městem Holíč.

„Holíč je nositelem projektu a už se jim podařilo získat několik dotací. Na etapy u nich opravují zámek a hledali přeshraničního partnera. Obřadní síň je pro Břeclav důležitá, a protože se musí opravovat v souladu s památkovou péčí, náklady jsou značné. V tomto projektu můžeme získat více než osm milionů korun,“ uvedl břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek.

Peníze z Unie by měly pokrýt pětaosmdesát procent nákladů, z městského rozpočtu by šlo patnáct procent. Oprava obřadní síně vyjde podle propočtů na téměř deset a půl milionu korun.

Druhý projekt nese název Slovensko-český protipovodňový záchranný modul a Břeclav navazuje partnerství s Trnavou.

„Břeclav se účastní jako hlavní přeshraniční partner a hlavně jako zřizovatel dobrovolných hasičů ve Staré Břeclavi. Město bude žádat dotaci ve výši více než osm a půl milionu korun. Cílem je pořídit nový hasičský vůz,“ uvedla vedoucí odboru rozvoje a správy Jana Šupová.

Životního prostředí se pak týká třetí projekt nazvaný Živý les pro budoucí generace. Do něj jde Břeclav společně s městem Handlová.

ELIŠKA WINDOVÁ