Náklady na vznik centra přesahují dvacet milion korun. „Uvítali bychom to, snažíme se s městem vyjednávat už delší dobu,“ uvedla vedoucí IQ Roma servis v Břeclavi Karolína Laubová.

Představitelé radnice si pro modernizaci vyhlédli dům v ulici Národních hrdinů. Tamní zázemí umožní rozšíření nabídky. Třeba právě organizace pro romskou menšinu chce díky evropským penězům vybudovat dluhovou poradnu či nízkoprahové zařízení pro děti. Současné prostory v městské části Poštorná jsou k tomu nevyhovující.

25milionů korun jsou plánované náklady na vybudování komunitního centra v Břeclavi. Většinu má pokrýt dotace z Evropské unie.

IQ servis se navíc díky přesunu dostane blíže ke klientům. „Naše cílová skupina je nejvíce koncentrovaná v ulici Na Zahradách, Riegrova, Krátká, což je z Poštorné daleko,“ poznamenala Laubová.

Břeclavští zastupitelé schválili zařazení výstavby do investičních akcí. V prostorách budoucího centra fungují někteří poskytovatelé sociálních služeb už nyní. A po modernizaci k nim mají přibýt další. Například Spolek neslyšících. „Ten je zatím v Domě školství. Jde o prostory, které pak můžeme využít lépe. Jsou tam kanceláře, které když pronajmeme, budou mít pro město další přínos,“ přiblížil místostarosta Jaroslav Válka z ČSSD.

Komunitní centrum je potřeba i podle opozičních Mladých a neklidných. „Někteří poskytovatelé sociálních služeb pracují skoro v bojových podmínkách, někteří jsou rozházení v budovách majetku města, které nejsou v úplně dobrém stavu. Do některých zatéká, rozpadají se schody, takže to určitě zvýší komfort. Centralizace služeb může být také užitečná,“ komentoval plán lídr sdružení Jakub Matuška.

Rekonstrukce a celková úprava budovy má stát město pětadvacet milionů korun. „Budeme mít možnost dosáhnout na peníze z Evropské unie. Můžeme dostat až devadesát procent nákladů,“ zmínil Válka. Už letos je v rozpočtu vyhrazeno tři čtvrtě milionu na zpracování potřebných dokumentů.

Vedení města plánuje také zateplení a opravu střech v bytových domech v ulici Riegrova, Na Zahradách a Krátká. Mají tam vzniknout sociální byty. „Těch je v Břeclavi nedostatek. Agentuře pro sociální začleňování vyšlo, že by byla potřeba třeba stovka sociálních bytů,“ reagoval Matuška.