Jak již Břeclavský deník Rovnost dříve informoval, ve hře je stále i kompletní náročná rekonstrukce chátrající památky. „Projekt na to je hotový a stavební povolení na stole. Chybí nám pouze jediné, a to peníze," konstatoval místostarosta Milan Vojta.

Poznamenal dále, že pokud by město mělo sahat po dotaci na rozsáhlé úpravy, zámek se patrně nevyhne vyššímu stupni památkové ochrany.

Ve fázi úvah je podle starosty Pavla Dominika znovu i možnost, že by se zámecký areál stal součástí světového kulturního dědictví UNESCO připojením se k Lednicko-valtickému areálu. „Mohlo by nám to zvýšit šanci dosáhnout na peníze z dotací na celkovou rekonstrukci zámku. Záleží ale na podmínkách. Nechceme, aby to zkomplikovalo život obyvatelům města," zamýšlel se Dominik.

Spontánní petice

Vedení břeclavské radnice má o jednom jasno. Pokud by město s žádostí o tučnou dotaci na kompletní opravu přece uspělo, ta by měla pokrýt většinu nákladů. Jinak by se Břeclavští do projektu patrně nevrhli.

Osud zámku není lhostejný ani lidem, kteří spontánně vytvořili petici za opravu zámku. A to v návštěvní knize umístěné na ochozu nedávno zpřístupněné zámecké věže. Všimla si toho Jana Kramářová, ředitelka městského muzea a galerie.

Radnice v dohledné době počítá s obnovou zámku a podzámčí po menších etapách a v řádu několika milionů korun. „Postupně zprovozníme přízemí zámku. Jednáme i s pivovarem o zatraktivnění okolí," doplnil kolegy z radnice místostarosta Jaroslav Válka.