Zajít v obci na úřad a za pár minut se vracet s ověřeným výpisem z katastru nemovitostí nebo z obchodního rejstříku. Utopie? Dávno ne. V některých obcích už řadu měsíců zaběhaná služba.

„Možnosti systému Czech Point už jsem ve Vranovicích využil mockrát. Zejména na výpis z katastru nemovitostí. Je to pro mě velká pomoc, protože nemusím do Brna. Jsme za tuto službu rádi,“ řekl jednatel vranovické stavební společnosti Drahomír Dofek.

Právě Vranovice patřily do první skupiny obcí, které se do projektu ministerstva vnitra Czech Point zapojily už loni. Díky němu mají lidé možnost získat ověření výpisu z katastru nemovitostí nebo obchodního a živnostenského rejstříku na obecním úřadě.

Podle pracovnice vranovické radnice Miluše Sedláčkové si lidé na přiblížení služeb úřadů rychle zvykli. „Oceňují, že nemusí kvůli každému papíru do Brna. Nejvíce jsou v kurzu výpisy z katastru nemovitostí. „Není týden, kdy by služeb sítě Czech Point nevyužil alespoň jeden zájemce. Za prvních devět měsíců jsme udělali přes dvě stě výpisů,“ bilancovala Sedláčková.

Od ledna navíc přibyly výpisy z rejstříku trestů. „O ty je také velký zájem. Je výhoda, že je uděláme lidem na počkání,“ zamýšlela se.

„Výpis z rejstříku trestů potřebujeme ve firmě i třikrát do roka, takže to určitě využijeme,“ potvrdil Dofek.

Od ledna zkoušejí Czech Point také na radnici ve Velkých Pavlovicích. „Začátek byl pomalejší, lidé si na nové služby potřebovali zvyknout. Teď už ale možnosti získávání ověřených výpisů přímo na radnici mnozí využívají,“ konstatoval velkopavlovický starosta Pavel Procházka.

K systému Czech Point se ale postupně připojují i další města a obce na Břeclavsku. „Czech Point u nás funguje už tři týdny. Teprve se zabíhá, a proto o něj zatím není moc velký zájem. Navíc každý člověk potřebuje výpis jen někdy. Přesto jsme spokojení. Úředníci mají alespoň více času se s Czech Pointem podrobně seznámit,“ myslí si starosta Pohořelic Josef Svoboda.

V Mikulově je zkušenost lidí i úřadu ještě kratší. „Czech Point je pro nás novinka několika posledních dnů, takže zatím nemáme nějaké výsledky. Necháváme tomu čas. Tak za tři týdny systém vyhodnotíme,“ sdělila místnostostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

Zájemci mohou podle ní využít služeb Czech Pointu na městském úřadě i o pracovních sobotách. „Že tento systém chceme, na tom jsme se shodli napříč vedením města. Už nyní máme velmi pozitivní reakce od lidí, ale i ze strany úředníků,“ doplnila.