„Dohodli jsme se s vedoucími i ostatních odborů, které neprošly reorganizací, že nabídnou své funkce tak, aby je mohli obhájit v řádném výběrovém řízení. Takže k prvnímu únoru vypíšeme řízení na vedoucí všech nových i staronových odborů, a to včetně nově vzniklých oddělení,“ představil nový plán Opálka.

Jak dodal, všichni vedoucí dobrovolně podepsali rezignace a rada města je na svém středečním jednání schválila. Zároveň je opět od února, až do ukončení výběrového řízení, pověřila vedením.

„Chtěl bych podotknout, že jsme se všemi vedoucími mluvili. Shodli jsme se na tom, že některé jejich osmileté působení na radnici dost spojuje se starým vedením. Po městě se říká, že ten a ten je chráněný tou a jinou stranou či partají. Takže teď si každý svůj post může nově obhájit. Ti, co jsou odborníci na svém místě, se podle mého nemusejí obávat o svoji budoucnost,“ nechal se slyšet místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek.

Opálka už také jednal se zaměstnaneckými odbory o propouštění. Celkem plánuje radnice zrušit dvanáct pracovních míst. Vzhledem k tomu, že už ke konci loňského roku dala výpověď vedoucí oddělení zahraničních vztahů a turistického informačního centra Lenka Bartošová a další pracovník Pavel Kašuba se s tajemníkem již také dohodl na ukončení pracovního vztahu, se propouštění nakonec dotkne deseti lidí.

„Řada toho vyplývá z organizačních změn, které jsme udělali. Je to ale napříč všemi odbory, protože jsme hledali místa, která šla například sloučit se stávajícími pozicemi. Zatím nechceme říkat jména, dotyční to ještě ani nevědí. Všechno budeme řešit v pondělí. Podle kolektivní smlouvy musíme výpovědi projednat sedm dní předem s odborovými organizacemi, to jsme udělali minulý pátek,“ popsal současnou situaci na městském úřadě Opálka.

„Chci ale ještě jednou zdůraznit, že se nejedná o žádný hon na čarodějnice. Všechny pozice jsme řešili na základě návrhu vedoucích odborů. Není to tak spojené s konkrétními lidmi. Chceme vychytat problémové věci a maximálně zefektivnit chod úřadu,“ nastínil tajemník další směřování s tím, že noví vedoucí odborů by pak také měli říci, jestli i v nižším počtu mohou dobře fungovat.