Poutníci se na jihu Moravy neztratí. Letošní veletrh cestovního ruchu Regiontour začal ve čtvrtek a představí i leták Svatojakubské cesty procházející Mikulovem. Vlastní stánek otevře v brněnském výstavišti také svazek deseti obcí a měst Lednicko-valtického areálu. Někteří zástupci regionu přesto otevřeně hovoří o tom, že akce potřebuje nový impuls. Zájem o ni z jejich strany upadá.

„Žádné extra novinky letos ve stánku nepředstavíme. Dokonce jsme na začátku roku ani nevydali výletní noviny. Budou se řešit později," uvedla tajemnice svazku obcí Adriana Škrlová.

Při expozici Lednicko-valtického areálu naopak nebude chybět zítřejší vystoupení valtické dětské cimbálové muziky Valtičánek a propagace vín prostřednictvím dvou sommelierů z Valtic a Lednice.

„Náklady vynaložené kvůli veletrhu ještě nemáme přesně spočítané, ale nejspíš zůstanou stejné jako loni," doplnila Škrlová. To by znamenalo zhruba tři sta tisíc korun.

Až do neděle mohou návštěvníci přicházet ke stánku Mikulova v pavilonu P při expozici Jihomoravského kra­je.

„Především chceme informovat o tom, co se u nás bude tento rok dít. Představíme i stálice naší kulturní a turistické sezony, včetně sedmašedesátého ročníku Pálavského vinobraní," pozvala ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová Marcela Koňáková.

Už dnes se město pochlubí dvěma novými projekty: Po stopách novokřtěnců, který mapuje vliv a význam této menšiny v Mikulově, další se týká využití Svatého kopečku.

Sláva už je pryč

Hustopečsko bude podle předsedy tamního mikroregionu Luboše Kuchynky zastoupené pouze symbolicky. Pouze letáky a brožurami. „Už loni se nám neosvědčilo ani přiřazení se k expozici Jihomoravského kraje. Vlastní stánek jsme měli někdy před třemi lety, kdy doznívaly smluvní vztahy. Pak ale u starostů našeho mikroregionu začal převažovat názor, že je lepší peníze investovat do jiných druhů propagace cestovního ruchu," prohlásil Kuchynka.

Podle něj se jiným směrem, než k veletrhu Regiontour, upírá nejen zrak starostů Hustopečska. „Vypadá to, že zájem oproti loňsku klesl i v případě dalších regionů," dodal.

Jeho slova potvrdil místostarosta Valtic Milan Sedláček: „Na tento veletrh jezdím dlouhé roky. Jeho bývalá sláva už je trochu pryč. Potřeboval by oživení. V poslední době jej drží pouze mikroregiony," řekl svůj názor Sedláček.

Podělil se rovnou i o nápady, kudy by se měl v příštích letech Regiontour ubírat. „Chtělo by to více jej orientovat na regionální potraviny nebo víno. Propagovat tu praktickou stránku," nechal se slyšet Valtičan, podle nějž by tak kupříkladu cestovní agent měl nahlédnout také do regionální kuchyně, ne jen do informačních letáků.

Účast se prodraží

Vinařský mikroregion Modré Hory bude mít podle starosty Velkých Pavlovic Pavla Procházky pouze malé zastoupení, také bez vlastního stánku.

„Máme co propagovat, nestihli jsme se ale dohodnout s podnikateli, abychom se podělili o náklady. Účast je v posledních letech poměrně drahá. Možná by měl veletrh více podporovat i kraj," naznačil starosta jeden z dalších důvodů nižšího zájmu o akci.