Právě o Velikonocích se řada lidí plánovala podívat na hroby svých příbuzných a kamarádů. "Moje maminka byla zlatá. Kdybych za ní teď nemohla, hodně by mě to mrzelo a i bolelo. Zapálit svíčku u fotky doma nestačí a v Hrušovanech jsem nebyla od začátku pandemie," povzdechla si Čornaničová. Osmdesátiletá žena v letních dnech na hřbitov chodí i ob den.

Že se lidé o hroby starají pravidelně, zaznamenala i ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová. Podle ní je za poslední roky trend najít si hroby dochodné a ne dojezdné. "Vidíme, že místo vánoční výzdoby tu je dekorace už jarní. Jestli se ale domlouvají rodiny mezi sebou, říct nedokážu," popsala. O Velikonocích plánují zanechat standardní otevírací dobu. Pokud vláda nevyjedná výjimku, brány zůstanou otevřené pouze pro návštěvníky z okresu Brno-město a Brno-venkov.

Ostatky ruského vojáka v Kosticích.
Hledač s detektorem našel u Kostic hrob sovětského vojáka

Od začátku března platí zákaz pohybu mimo okres trvalého bydliště. Omezení se vztahuje i na pochůzky za zesnulými. "Návštěvu hřbitova lze v současnosti vykonat pouze v rámci okresu, ve kterém má člověk trvalý pobyt nebo bydliště. O případných změnách v protiepidemických opatřeních rozhodne vláda," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Vláda však v pondělí předložila Poslanecké sněmovně žádost o prodloužení nouzového stavu. Podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka je nutné prodloužit nouzový stav o třicet dnů, a to i přes jakékoliv zlepšení momentální situace. S možným rozvolňováním by se podle vlády mohlo kalkulovat až po velikonočních svátcích.

BARBORA PEŠTÁLOVÁ