Velikonoční svátky na Břeclavsku se i letos ponesou v duchu tradičních obyčejů, jarních výletů a akcí pro celou rodinu, které prodloužený víkend ještě více zpříjemní. Na nejbohatší program láká událost s názvem Velikonoční Mikulov, které bude dominovat koncert Richarda Müllera. Na své si však přijdou i ti nejmenší.

Bílá sobota nabídne pestrý maratón hudby a zábavy, který pobaví všechny generace.

O zahájení se postarají děti z mikulovských mateřských školek se svým velikonočním pásmem. Po nich přijde na pódium folklorní soubor Palavánek s cimbálovou muzikou Kolík, folková skupina Yantar z Břeclavi s novou zpěvačkou, Komorní orchestr ZUŠ Mikulov či první dáma folku Pavlína Jíšová s přáteli. Krojovaní Kaštánci poté předvedou hodové tanečky a Luboš Javůrek zahraje s folkovou stálicí Bokomarou. Program na Náměstí uzavře kapela Medicimbal, jež originálně kombinuje zvuk tradičního moravského nástroje s rockovou hudbou.

Pro nejmenší návštěvníky přichystá Dům dětí a mládeže několik tvořivých dílniček v zámeckém parku. Děti budou zdobit kraslice, plést věnečky z proutí a vyrábět různé velikonoční dekorace. Dobrodružnější povahy se zapojí do hledání velikonočních vajíček, musí mít jen vlastní košík a být starší osmi let. Program v zahradě dětem zpestří také historická lukostřelba.

Hlavní událostí víkendu v Mikulově se jistě stane koncert Richarda Müllera v tamním zámku, jenž se ve své exkluzivitě spojí také s výstavou luxusních automobilových značek. Výjimečný zpěvák s dokonalou hudební sestavou představí své osvědčené hity i nejnovější skladby z posledního alba Ešte, s nímž se v loňském listopadu navrátil ke spolupráci s Ivanem Táslerem a kritika mu tleská.

Živo bude v centru také na Velikonoční neděli. Od deseti hodin se představí folklórní Palavěnka s malou cimbálovou muzikou ZUŠ, Národopisný soubor Pálava s Píšťalenkou a cimbálová muzika Sklepnica. Ve čtyři odpoledne rozezní Dietrichsteinskou hrobku mladý rakouský koncertní a operní pěvec Martin Hammerle Bortolotti. Ten se v hrobce, kde večer opět pobaví kostýmovaná prohlídka, představil již v létě.

Po celý víkend budou mikulovské centrum zkrášlovat stánky s jarním a velikonočním sortimentem. Zájemci si budou moci vyzkoušet malování kraslic a kamenů, drátkování, broušení skla, pletení pomlázky či korálkování. Vyrazit si budou moci lidé také na zámek, Kozí hrádek, židovský hřbitov, do kostnice či jeskyní na Turoldu.

PETR VLASÁK (autor je z Břeclavi, zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)