Muži si jej vysloužili, když vytáhli ze dna čtyři metry hluboké vyhnívající jímky v poloze naznak ležícího dvaašedesátiletého pracovníka čistírny odpadních vod. Ten se podle svědků chystal jímku čistit. Dovnitř mu však spadla hadice a on pro ni vlezl. Náhle omdlel. Bez včasného zásahu pohořelických hasičů by se nejspíš udusil toxickými plyny. Na dně jímky ležel ve zhruba patnácticenti­metrové vrstvě fekálií a jiných kalů podle vyjádření svědků události až dvacet minut.

„Nedá se říct, že by zásah, za který jsme dostali Zlatý záchranářský kříž, by byl něčím výjimečný nebo se lišil od těch, ke kterým vyjíždíme běžně. Takových zásahů, kdy nevíte, do čeho jedete a kam, je docela dost,“ vypráví se skromností v hlase velitel pohořelických hasičů Roman Kňourek z Moravské Nové Vsi.

Jak dodává, že by mohl jeho tým získat ocenění od prezidenta, a ještě k tomu za tento čin, jej ani ve snu nenapadlo. „Když někam vyjíždíme, tak s takovou variantou nepočítáme. Vždyť to ani nejde. Během každého zásahu se zachováme stejně. A to tak, aby skončil dobře,“ říká Kňourek.

Ten se spolu s hasiči ze směny C o tom, že pojede na Hrad, dozvěděl týden dopředu. „To jsme ale nevěděli přesně, co dostaneme. Musím říct, že jsme byli rádi, to určitě ano. Je to úspěch,“ vyznává se pětatřicetiletý muž s tím, že k žádným oslavám zatím nedošlo. Nebylo kdy. Pro čtveřici mužů totiž oceněním práce nekončí.

„Já a Zdeněk Hanzlíček spolu pracujeme u sboru už patnáctým rokem. Miroslav Štěpaník je u nás tři roky a Petr Švestka zhruba rok. Směny se u nás ale často střídají,“ představuje svůj tým Kňourek, podle jehož slov je důležité, když muži drží při sobě a jsou sehraní.

„My jsme dobrá parta. O tom to vlastně taky všechno je. Z toho potom vychází i úspěšnost při zásazích,“ myslí si muž z Moravské Nové Vsi.

Pro to, aby jeho tým klapal, je potřeba pravidelný výcvik. „Ostrá akce se však nacvičit nedá. Každý výjezd je něčím jiný,“ podotýká Kňourek.

Že se týmu velitele z Moravské Nové Vsi podařilo získat Zlatý záchranářský tým, neoveský starosta Marek Košut nevěděl. „To, že se partě pohořelických hasičů v čele s Romanem Kňourkem podařilo uspět, je pro mě novinka. Každopádně jemu i celému týmu blahopřeji. Jsem pyšný, že máme tak úspěšného rodáka. Teď už bych se ani nemusel bát v klidu v noci usínat,“ směje se s nadsázkou v hlase starosta.