Jel jsem rychle, a k tomu jsem si ještě zapomněl veškeré doklady v hotelovém pokoji. Včetně řidičského průkazu a cestovního pasu. Moje roztěkanost nezůstala bez následků. V Mikulově mě zastavila hlídka městské policie s tím, jestli vím, jakých přestupků jsem se dopustil a že budu muset zaplatit tisícikorunovou pokutu. Dali mi na výběr, zda ji chci zaplatit hotově nebo kartou. Takto překvapený byl začátkem července z možnosti placení přes terminál, který zavedli Mikulovští už před více než třemi lety, Peter Haghofer ze Štýrského Hradce.

„Dá se říct, že v současnosti máme více než jednu čtvrtinu pokut zaplacenou právě pomocí platebních karet přes terminál, který mají policisté neustále při ruce. Je to náramná věc. Nemůžeme si to vynachválit a myslím, že řidiči jsou taky spokojení,“ usmíval se velitel Městské policie Mikulov Jiří Hamerník s tím, že právě cizinci a složité vymáhání pokut ze zahraničí byly hlavními důvody, kvůli kterým se on a mikulovský starosta Rostislav Koštial rozhodli jako jedni z prvních v republice terminály do policejních aut pořídit.

„Prvotním impulsem byl velký počet pokut na místě nezaplacených. S cizinci se jen těžko člověk domluví. Museli jsme je posílat vyměňovat peníze, protože u nás se dá pokuta zplatit pouze v českých korunách,“ vysvětloval velitel strážníků.

„Lidé mohou říci, že nemají peníze a pokutu tedy nezaplatí. Takhle jsme to zažili například s jedním Ekvádorcem. Jenom náklady na vymáhání pokuty z ciziny se pohybovaly ve výši až osmi a půl tisíce korun. Tolik peněž vynaložit jen proto, aby nám zaplatil pětisetkorunovou pokutu, je nesmysl,“ kroutil hlavou Hamerník a dodal, že největší problém byl vždycky s Poláky a Slováky. Právě ti je svou neukázněností na placení pomocí platebního terminálu přivedli.

Velitelova slova o spokojenosti potvrzuje také mikulovský starosta. „Když jsme si dali dohromady čísla, kolik řidičů odjede a už nezaplatí, terminály byly jasnou volbou. Osvědčily se nám. Vymáhání pokut bývá běh na dlouhou trať. A tomu se nám teď daří předcházet,“ potvrdil Koštial.

V Hustopečích a ani v Břeclavi se však zatím k podobnému kroku nechystají. A to přesto, že obě města snahy Mikulovských hodnotí kladně. „Je to výborný nápad, který má doopravdy smysl. U nás však zatím taková možnost placení pokut neexistuje a ani ji nechystáme,“ zdůraznil hustopečský starosta Luboš Kuchynka. S jeho slovy souhlasí také první muž Břeclavi Dymo Piškula.

„Je to velmi dobrý nápad. Navíc placení kartou je mezi lidmi čím dál oblíbenější a častější. My jsme se však terminály dosud nezabývali. A to především proto, že jsme od městské policie žádný podnět podobného typu nedostali,“ zamyslel se Piškula.

Pokud by však policie s takovým nápadem přišla, město jí vyjde vstříc. „Mikulov jde v tomto směru správnou cestou,“ pochválil Piškula s tím, že sám se s takovou možností placení nesetkal. Dokonce ani v Rakousku. „Když jsem platil pokuty, tak si vždycky u sebe nechali veškeré moje doklady a poslali mě do bankomatu pro peníze. Myslím si ale, že takto už mohou lidé zaplatit také u dálniční policie na Slovensku,“ všiml si Piškula.

„V Rakousku a jinde po Evropě jsou terminály celkem běžná věc. Já jsem takto ale ještě nikdy neplatil. Většinou mi totiž pokuty chodí poštou. Zaplatit však na místě třeba kartou je výborná věc. Minimálně lidem ušetří pár korun,“ smál se zcestovalý Haghofer.

IVA VALENTOVÁ
DANA SMRČKOVÁ