„Už jsme zaznamenali pokles poptávky. Někteří plavby zrušili úplně, jiní se je snaží zamluvit na pozdější termín. Ale snažíme se jim nabízet právě i výlety na Nových Mlýnech, kde nás může ohrozit jen vlnobití či velká bouřka,“ popsala situaci manažerka Lodní dopravy Břeclav Monika Vintrlíková.

Zároveň přiznala, že za desetiletou historii lodní dopravy na Břeclavsku nepamatuje tak špatné květnové a červnové počasí, které by plavbám nepřálo. „Loni jsme měla v tuto dobu nasmlouvané třeba tři až čtyři akce na den, teď jsme rádi za jednu,“ je z počasí nešťastná Vintrlíková s tím, že spíš byli zvyklí na to, že voda stoupala po zimním tání.

„Určitě se nám ale nestalo, že bychom měli v červnu tak velký pokles poptávky kvůli počasí,“ zamyslela se.
Jen za poslední čtyři dny vyčíslila Vintrlíková ztráty asi na dvacet tisíc korun. Od poloviny května, kdy střídavě prší a stoupá hladina Dyje, to však už může být kolem jednoho sta tisíce korun.

Neustálý déšť je přítěží i pro společnost 1. plavební, která vozí návštěvníky lednického zámeckého parku po Staré i Zámecké Dyji.
„Naštěstí s hladinou Dyje v Lednic problémy nemáme, protože se voda nedostane do uzavřených kanálů v parku. Kvůli počasí ale některé školy ruší výlety a i o víkendech přijede méně lidí,“ všiml si také Jaroslav Martinek z 1. plavební společnosti.

Jak upřesnil, podle jeho odhadů je oproti loňsku na lodích až o čtyřicet procent méně lidí. „Co jsem se bavil i s jinými provozovateli služeb v Lednici, tak kvůli počasí mají někteří třeba až o polovinu méně zájemců,“ tlumočil názory dalších podnikatelů s tím, že na hodnocení je však ještě brzy. Něco nemusí totiž ani tak zavinit počasí jako spíš ekonomická krize.

Vintrlíková i Martinek však doufají, že se počasí brzy zlepší a turisté se na lodích opět ukážou.