Letos podruhé mohou lidé vyrazit do Velkých Bílovic na farmu Lang. V pátek 14. června zde odstartoval další ročník samosběru česneku. Do vyprodání si jej zájemci natrhají za hezkého počasí vždy od sedmi ráno do sedmi večer.

Trasy k poli jsou vyznačené cedulemi, takže se lidé nemusí bát, že na místě zabloudí. Jedno kilo česneku, konkrétně odrůdy Therador, přitom vychází letos na devadesát korun, loni pořídili zájemci kilo za devětaosmdesát korun. Odrůda je charakteristická charakteristickou vůní a štiplavostí. Pozor, platit je však možné pouze v hotovosti.

Přečtěte si reportáž z prvního ročníku samosběru ZDE

Na Facebooku také farma upozorňuje, že česnek se prodává pouze s natí, neboť někteří lidé nať škubou. A někteří dokonce česnek kradou. Odhadem by měl samosběr trvat do pátku. Aktuální informace se lidé dozví na stránce farmy.


Nahrává se anketa ...

Na Farmě Lang se pěstování česneku věnují posledních zhruba osm let. Farmář Daniel Lang společně s manželkou hospodaří na asi pětačtyřiceti hektarech půdy. Kromě česneku, který má nasazený na necelých šesti hektarech, pěstuje například i pšenici nebo kukuřici.

Podívejte se na archivní video:

Samosběr česneku ve Velkých Bílovicích. | Video: Deník/Iva Haghofer

„Jedním z důvodů je to, že se v okolí nic takového nedělá. Nejbližší jsem zaznamenal až někde u Bíteše. Druhým důvodem pak je, že máme opravdu hodně polí a samosběr je pro nás výhodný. No a pro lidi vlastně taky, navíc jsou samosběry v poslední době hodně populární,“ sdělil na prvním ročníku samosběru reportérce farmář Lang.

Na Břeclavsku se v poslední době konal také samosběr třešní, Deník psal rovněž o oblíbeném sběru jahod.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Vinařská rezidence v Pavlovicích má být výjimečná, nápad se osvědčil v Alpách

Vinař Pavel Lacina o výstavbě a plánech. | Video: Deník/Iva Haghofer