Nejistého návštěvníka nakonec vysvobodí slečna, která červené vzorky rozlévá. „Můžu něco doporučit? Spíše hutnější, nebo jemnější víno?," ptá se mladá žena. Muž přikývne raději na hutnější vzorek a stejnou volbu zvolí i jeho kamarád. Po ochutnání vína uznale pokyvují hlavami. Je zjevné, že jim chutná.

Tradiční Josefský košt vín ve Vracově 2023.
Josefa oslavili koštem. Chutnala frankovka i rulandské od vinařů z jihu Moravy

Někteří příchozí ochutnají i více vzorků a rádi se vrací pro další vinnou výzvu. Mezi nimi je i Lucie Patricie Vašková, která přijela na akci až z Karlových Varů. „Jezdíme sem už řadu let. Nejenom na tuto akci, ale také ke známým, i v létě. Líbí se nám tady, zdejší lidé jsou milí," usměje se žena. Návštěvu Velkých Bílovic spojují také s turistikou, například výletem do Lednice, Valtic, nebo na místní Hradištěk.

OVOCITÁ I VÍNA, CO ZRÁLA NA SUDU

Jeden z vinařů František Bílek pozoruje, že lidé vyhledávají spíše lehčí ovocitá vína. „Samozřejmě akci navštěvují i příznivci vín, která zrála na dřevěných sudech, a to dokazuje různost klientely. Jsou tady starší, mladší, více znalí i méně znalí," říká v areálu Vinařství Bílkovi. Například tam zpestřuje atmosféru zpěv a hra cimbálové muziky.

Slavnostní vyhlášení vín oceněných zlatou medailí Salonu vín pro rok 2023 na zámku ve Valticích.
Salon vín 2023: šampion z Mikulova voní po květeně Pálavy, v elitě 61 vinařství

Akce začíná už dopoledne a trvá do sedmé hodiny večerní, někteří tak za celý den nachodí i několik kilometrů. Celkem dvaapadesát vinařství, která otevřela své brány, jsou totiž od sebe dost vzdálená. Aby se turisté neztratili, mají k dispozici kromě kapsičky na skleničku také mapu, kde jsou zaznačena všechna vinařství.

Ti méně sportovně založení jedinci mohou využívat k přesunům kyvadlovou autobusovou dopravu. Podle pořadatelů některý spoj může mít i menší zpoždění. „Lidé nechodí jen po chodníku, ale i po silnici a potom samozřejmě nastane trochu problém. Řidič musí vyčkat a pak nejede úplně přesně na čas," podotýká za pořadatelský spolek Velkobílovičtí vinaři Michal Tetur.

Historicky první celostátní vinařský kongres se uskutečnil v jihomoravských Valticích. Nastínil nové vize oboru, pojmenoval aktuální problémy
Valtice hostily vinařský kongres. Strašákem je dovoz levného vína, zaznělo

VINAŘI: ZA POČASÍ MŮŽEME BÝT RÁDI

Sobotní akci přeje pěkné počasí a panují zcela odlišné teploty, než ještě na začátku týdne, kdy se objevily i mrazíky. „Není dvacet stupňů, bezvětří, ale taky mohlo mrznout, jako v minulém roce. Za počasí můžeme být rádi," povídá Bílek.

Je rád, za osobní kontakt s lidmi, což nebylo dvakrát v předešlých letech kvůli koronavirové pandemii možné. „Na této akci představíme nový ročník vín, ale také se po dlouhé době setkáme s kamarády přes víno a se zákazníky, s nimiž běžně komunikujeme pouze přes telefon nebo přes mail," sděluje Bílek.

Víno z Moravy, ilustrační foto
Rekordní rok pro moravská vína: nejcennější vítězství putovalo do Krumvíře

Mezi velkobílovickými sklepy a uvnitř se pohybuje během soboty přes čtyři tisíce návštěvníků. „Konečné číslo v letošním roce je velice pěkné, a to 4424 lidí. S tím jsme ani nepočítali, protože je doba, jaká je. Mysleli jsme si, že přijde méně návštěvníků, takže všem díky za to, že přišli," je rád za všechny pořadatele Tetur.