close Výstava lilií ve Velkých Němčicích. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in Výstava lilií ve Velkých Němčicích. S liliemi si lidé většinou pojí silnou omamnou vůni, z níž se mnohým z nich točí hlava. Až osmdesát procent lilií přitom vůbec nevoní. Nejen to, ale také spoustu další zajímavostí se návštěvníci dozvědí na nedávno zpřístupněné Národní výstavě lilií s českým sklem ve Velkých Němčicích. V Dolní ulici na čísle popisném 61 ji až do jednadvacátého července pořádá nadšenec Jan Rozek.

„Postupně lidé uvidí až dvě stě padesát různých druhů lilií, z nichž se žádná neopakuje dvakrát. Máme zde i naprosté novinky pro rok 2024,“ pozval prostřednictvím Deníku Rozek.

Doba květu lilií je omezená. I proto trvá výstava pouze do druhé poloviny července. „Lilie nakvétají postupně, o tomto víkendu jich lidé mohou vidět sto až sto dvacet. Pokud přijdou nyní, nemusejí být ale smutní, že by ostatní lilie neviděli. Zaplatí-li jednou vstupné, mohou přijít kdykoli v průběhu výstavy a už nic neplatit,“ podotkl pěstitel lilií.

První ročník výstavy uspořádal teprve loni. Už tehdy se na ni sjely stovky lidí z celé republiky. Podobných se totiž v republice koná pouze několik ročně.

close Výstava lilií ve Velkých Němčicích. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in Výstava lilií ve Velkých Němčicích.

„Lilie letos doplňuje také výstava skleněných váz. Česko je přece jen mocností nádherného skla. A já jsem si myslel, že spojím řezané lilie z polí a ukážu, jak jim to sluší ve vázách. Ovšem příroda tomu chtěla jinak a velká část lilií mi na polích pomrzla,“ uvedl Rozek.

close Výstava lilií ve Velkých Němčicích. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in Výstava lilií ve Velkých Němčicích. Vázy jsou tedy vystavené bez květin. Jsou ovšem k prodeji. „Vážím si toho, že zde máme vázy od jednoho z nejlepších sklářů v zemi a bývalého uměleckého ředitele sklárny Moser Lukáše Jabůrka či studentů ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ze Železného Brodu,“ překvapil autor výstavy.

Tu mohou lidé navštívit vždy od čtvrtka do neděle v době od deseti hodin dopoledne do pěti odpoledne. Vstup vychází na padesát korun na osobu. Děti neplatí nic.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Požár v Břeclavi připomněl, že fotovoltaika přináší nejen úspory, ale i rizika

Požár řadového rodinného domu v Rodově. | Video: HZS KHK