Pro obec danajský dar, naopak pro podnikatele výzva. To je polorozpadlý objekt bývalé sýpky a někdejšího pivovaru ve Velkých Němčicích. Areál u tamního zámku koupil soukromník Pavel Eliáš a má s ním velké plány. Jenže, jak říká, jednu budovu je podle posudku statika nejlepší zbourat. Tomu ovšem zatím brání památkáři.

„Běhám kolem toho už šest let. Památkový ústav nechal budovu tři roky chátrat bez střechy. Došlo tam ke značné degradaci všeho. Jedna možnost je teď kompletní zbourání a postavení nové budovy. Na kompletní rekonstrukci je ale potřeba zhruba čtyřicet milionů korun. Má vůbec investice do tak bezvýznamného zbořeniště smysl?“ ptá se Eliáš.

V žalostném stavu

Rozsáhlý objekt tvoří tři části. Přední a zadní patří podnikateli, prostřední je zatím v majetku obce. Eliášovi získal budovy a pozemky od státu, respektive Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Objekt bývalé sýpky zvané Pivovar prodal úřad ve výběrovém řízení za 210 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí úřadu Jana Rennerová.

Pivovar z poloviny šestnáctého století je podle ní mimořádnou kulturní památkou a výjimečným dokladem architektonické kvality a stavebního vývoje. Jako takový je tudíž památkově chráněný.

Háček spočívá v současném stavu budov. Zatímco jedna je v ještě ucházejícím stavu, druhá naopak v žalostném. A ohrožuje okolí. Z ruiny třeba padala rýna, občas také křidlice z římsy.

„Jezedáci tam měli v padesátých letech sklad. Pak areál opustili a objekt dodnes stojí bez užitku. A hyzdí střed obce. Je dobře, že ho stát konečně někomu prodal,“ poznamenal starosta Velkých Němčic František Smetana.

Obec měla podle jeho slov zažádáno o bezúplatný převod objektu. „Nakonec je dobře, že připadl někomu jinému. Pro nás by to byl danajský dar,“ podotkl starosta.

Smetana věří, že nový majitel něco zmůže. „Schvaluji to a vítám. Ale myslím, že vstoupil na tenký led. Plánuje tam ubytování a dokonce pivovar,“ nastínil šéf městyse. Právě ubytovací kapacity v obci chybí. Penzion je proto podle Smetany ideální řešením.

Eliáš se smělých myšlenek nevzdává a doufá, že mu památkáři vyjdou vstříc. „Chceme tam vybudovat penzion se zachováním původních sklepních prostor a části původního pivovaru,“ nastínil svůj podnikatelský záměr.

Původně uvažoval o vybudování malého pivovaru, od čehož ale zatím upustil. „Ty prostory nejsou zcela vyhovující. Nejsou tam sklepy jako takové, ale suterény,“ vysvětlil Eliáš. Domácí pivovar proto nahradí nabídka produktů menších pivovarů.

Jak přiznal, k vybudování zázemí služeb pro turisty povede ještě dlouhá cesta. Chce podle svých slov navázat i spolupráci s místními vinaři a poskytnout jim v plánovaném penzionu ubytovací služby pro turisty.