Řádově až o stovky lidí by mohl vzrůst počet obyvatel nyní třítisícových Velkých Pavlovic. A to díky výstavbě nové obytné čtvrti, kterou posledních pár let v areálu bývalého zemědělského družstva buduje miliardář Lubomír Stoklásek. První domy v lokalitě již stojí. Některé z nich už dokonce jejich majitelé obývají.

Areál družstva roky chátral. Výrazněji měnit se jeho podoba začala začátkem roku 2021. Tehdejší vedení Velkých Pavlovic na dotaz Deníku sdělilo, že je město na větší nárůst obyvatel připravené. Co však nedostačuje, je kapacita čistírny odpadních vod.

Redakci to potvrdil ředitel Vodovodů a kanalizací Břeclav Milan Vojta. „Čistírna odpadních vod je zde už na hraně kapacit, a to i bez tohoto developerského projektu. S problémy se potýká především během vinobraní,“ sdělil.

close V areálu bývalého zemědělského družstva ve Velkých Pavlovicích má vyrůst více jak stovka nových rodinných domů. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in V areálu bývalého zemědělského družstva ve Velkých Pavlovicích má vyrůst více jak stovka nových rodinných domů.

I proto společnost, kterou vede, vstoupila do jednání s městem. „Projektujeme rozšíření čistírny. Aktuálně jsme ve fázi územního řízení. Ucházet se samozřejmě budeme o dotaci, nicméně rozdíl v ceně by uhradilo město. Smlouvu o spolupráci jsme již podepsali. Už jsme také vykoupili pozemky pro rozšíření vodojemu,“ přiblížil Vojta. Dodal, že podle hrubých odhadů se investice vyšplhá k částce převyšující sto milionů korun.

close Pyramidy drcených cihel a suti se tyčí nad vinařským městečkem Velké Pavlovice na Břeclavsku. Budovy v areálu bývalého zemědělského družstva šly k zemi. Na jejich místě vyroste zcela nová čtvrť pro zhruba pět set obyvatel. info Zdroj: Deník/VLP Externista zoom_in Archivní foto družstva z roku 2021. Podle velkopavlovického starosty Petra Hasila je již v nové čtvrti vše připraveno pro budoucí obyvatele. Do některého z postavených domů se už jeho vlastníci i nastěhovali. „V současné době je lokalita pořád v soukromých rukou, město si zatím ještě ani komunikace, ani inženýrské sítě nepřevzalo. Pokud mám správné informace, kolaudace již proběhla,“ okomentoval Hasil.

V minulosti se v souvislosti s výstavbou čtvrti nad Velkými Pavlovicemi hovořilo až o pěti stovkách nových obyvatel. Podle starosty jde ale o číslo přehnané a nadsazené. „Domů tam bude více jak stovka. Kdyby v každém bydleli čtyři lidé, pak jsme na čísle čtyři sta. Ovšem není nikde napsáno, že si zde nekoupí domy místní, ani to, zda se celý areál podaří vůbec zastavět,“ přemítal Hasil.

Jak již Deník dříve informoval, developerem je blanenská společnost S.M.K. Patří do impéria Stokláska, jenž loni skončil v žebříčku nejbohatších Čechů magazínu Forbes na čtyřicátém místě. Patří mu pelhřimovský Agrostroj, který vyrábí zemědělské stroje, ale i Humpolecké strojírny, Moravská Agra, ČAD Blansko, Spa Resort Lednice či Stoll.

Areál bývalého zemědělského družstva je ve Velkých Pavlovicích poslední větší lokalitou určenou k bydlení. „Město již nemá žádné pozemky, na kterých by se dalo stavět. Momentálně se prodávají parcely v Tovární ulici a u Trkmanky, ale ty jsou už v soukromých rukách,“ zmínil starosta.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Poplach u Dyje v Břeclavi: Hasiči cvičili, jak uchránit domy před velkou vodou

Poplach u Dyje v Břeclavi: Hasiči cvičili, jak uchránit domy před velkou vodou | Video: Deník/Iva Haghofer