Putovat pěšky nebo se projet na kole krajinou Modrých hor mají v sobotu 18. května lidé příležitost na Májovém putování ve Velkých Pavlovicích. Na cyklisty čekají dvě trasy, kratší okruh o délce 31 kilometrů a delší okruh dlouhý 43 kilometrů. Pěší turisté mohou vyrazit na patnáct kilometrů dlouhou túru.

„Připravujeme tři trasy různých délek a obtížností, na všech návštěvníci najdou řadu zastávek na zajímavých místech,“ říká organizátorka akce Romana Tomášková ze společnosti Partnerství. Cyklisté se projedou zvlněnou krajinou s dalekými výhledy a zastaví se například u Rozhledny Slunečná s vyhlídkou na celý kraj Modrých Hor nebo u Stezky nad vinohrady nad Kobylím. Pěší turisté si zase vyšlápnou na Rozhlednu Kraví hora, odkud uvidí Nové Mlýny i Pálavu.

Ilustrační foto.
Synagoga v Břeclavi hostí májový koncert. Zazní Dvořák i Bottesini

Putování i soutěž vín. Lidé objeví ve Velkých Pavlovicích krásy Modrých horPutování i soutěž vín. Lidé objeví ve Velkých Pavlovicích krásy Modrých horZdroj: Modré hory

Trasy budou označené barevnými značkami s razítkovacími zastávkovými místy, a tak se zájemci nemusí bát, že zabloudí. Startovní balíček vyjde v předprodeji na 230 korun, na místě si lidé o čtyřicet korun připlatí. Jeho součástí je zálohovaná degustační sklenička s nosičkou a startovní pas s mapou tras, který bude následně slosovatelný v tombole.

Trasy budou mít spousty zastávek u vinařů nabízející tradiční dobroty k zakousnutí a někde i speciální program. Například rodinné vinařství Jedlička potěší nabídkou vinného biomoštu, domácími sýry z Farmy Pálava a připraví masový i vegetariánský boršč. V Brumovicích se představí dvanáct místních vinařů, mezi nimi menší rodinná vinařství, ale i větší vinaři s kvelbenými sklepy.

Skupina Vltava vystoupí na festivalu.
Mikulov v srpnu ožije festivalovým spojením avantgardních hudebních skupin

Začátek akce je v devět hodin dopoledne od Ekocentra Trkmanka. Putování končí opět ve Velkých Pavlovicích, kde od dvou hodin odpoledne začne soutěž vín Modrohorská pecka. Na soutěži, která potrvá do sedmi hodin večer, se utkají bezmála tři stovky vín tradičních odrůd z mikroregionu Modré hory.

Součástí programu bude i Festival vinařů VOC Modré hory a soutěž vín Meditrina, ve které hodnotí pouze ženy. Součástí piknikové akce bude i ochutnávání vín, k poslechu zahraje od tří hodiny odpoledne cimbálová muzika Vinica. Vyhlášení výsledků s předáváním diplomů a cen mohou návštěvníci očekávat o půl čtvrté.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Ozdoba vinic v Pouzdřanech. Podívejte se na sochy, ve kterých se dá sedět

Zdroj: Deník/Michal Hrabal