Pouze historická brána už připomíná areál bývalého statku ve Velkých Pavlovicích. Jak již Deník letos v březnu informoval, rozlehlý pozemek v těsném sousedství Pekařství Křivka a naproti Ekocentru Trkmanka se již brzy změní v komplex s desítkami bytů a obchodů, spekuluje se dokonce o výstavbě řetězce Billa. Stavební dělníci v těchto dnech finišují s demolicí budov, z nichž zbyly z většiny už jen hromady suti.

Projekt Tereziánský dvůr zde hodlá vystavět soukromý investor Lekvi Development. Areál kupuje od společnosti Moravská Agra, která patří do impéria miliardáře Lubomíra Stokláska. „Aktuální demolice probíhá pod vedením stále ještě současného majitele, kterým je Moravská Agra. My budeme areál vlastnit až po vydání stavebního povolení,“ sdělil Deníku jednatel společnosti Lekvi Development Firaz Muinov.

O stavební povolení požádala jeho firma teprve nedávno. „Žádost jsme podávali ve čtvrtek 13. června. Vydání očekáváme na konci měsíce září,“ odhaduje Muinov.

Lekvi Development má v plánu vystavět v areálu bývalého statku desítky bytů a taky retail. Jeho součástí má být i obchodní dům. Hotová je studie i projekt. A to včetně vizualizací.

Velkopavlovičtí zastupitelé na svém posledním zasedání v polovině června schválili memorandum o spolupráci se společností Lekvi Development. Z patnácti zastupitelů bylo přítomných pouze deset. Osm bylo pro, dva proti. „Smlouvu o spolupráci jsme schválili. A také to, že přispějeme na miniokružní křižovatku u čerpací stanice a na rozšíření části ulice Za Dvorem,“ potvrdila místostarostka města Renata Bláhová.

close Demolice bývalého statku ve Velkých Pavlovicích. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in Demolice bývalého statku ve Velkých Pavlovicích.

Velkopavlovická radnice tak uvolní z rozpočtu tři miliony korun na křižovatku a dalšího dva a půl milionu na rozšíření ulice Za Dvorem. To se některým zastupitelům ale nelíbí. Proti byl kupříkladu Roman Halm. „Teoreticky dostane město od Lekvi pouze pět milionů na čistírnu odpadních vod. A budeme tak půl milionu v minusu,“ podotkl na jednání zastupitelstva.

Zda v rozlehlém areálu nakonec bude stavět i řetězec REWE svůj obchodní dům Billa, zatím jasné není. Mluvčí společnosti Dana Bratánková to Deníku před čtvrt rokem nevyloučila, ale ani nepotvrdila.

Podívejte se na vizualizaci areálu ZDE

„Dlouhodobým cílem společnosti Billa je snaha o rozšiřování služeb zákazníkům v reakci na jejich přání a potřeby. Nabídka kvalitních a čerstvých potravin by měla být v současné době již samozřejmostí, proto v letošním roce plánujeme otevřít další nové prodejny a pokračovat v rekonstrukci těch stávajících. Možnosti ve Velkých Pavlovicích průběžně vyhodnocujeme, protože se domníváme, že si i toto město zaslouží širší možnost nákupu v atraktivním a moderním prostředí, které odpovídá požadavkům zákazníků v jednadvacátém století a je technologicky šetrné k životnímu prostředí,“ uvedla na dotaz redakce.

Podotkla, že pokud by se ve Velkých Pavlovicích možnost otevření prodejny Billa naskytla, místní obyvatele bude vedení řetězce včas informovat. „Projekty v přípravě nebo v realizaci do doby jejich kolaudace detailněji nekomentujeme,“ poznamenala mluvčí REWE Group.