Program zahájil křest kalendáře pod názvem Kraj meruněk a vína v obrazech Antonína Vojtka. Kalendář pokřtila známá zpěvačka Hana Ulrychová. Na křtu vystoupila taneční skupina Filigrán.

Oslava pokračovala odpoledne vernisáží výtvarných prací studentů a žáků velkopavlovických škol v aule gymnázia. Na radnici vystoupili žáci základní umělecké školy. Na závěr představil starosta Pavel Procházka veřejnosti návrhy architektů na novou podobu města.

Radnice podle něj chápe označení město jako zavazující. „Povýšením na město se Velké Pavlovice zvýraznily a lidé se na ně jinak dívají. Snažíme se proto vytvářet podmínky, aby se u nás dobře žilo,“ řekl starosta.

Přestože jsou ve Velkých Pavlovicích tradice založené hlavně na vinařství a zemědělství, na radnici se domnívají, že to není cesta do budoucna. „Snažíme se přilákat investory do průmyslové výstavby a vytvořit prostory pro podnikání. Chceme také investovat do bydlení,“ nastínil záměry radnice Procházka.

Podle jeho slov ale chybí městu hlavně centrum. „Rádi bychom vybudovali náměstí, kde budou soustředěny obchody, ubytovací služby a banky. Máme vytipované místo v okolí autobusového nádraží. Na tento prostor jsme vypsali architektonickou soutěž,“ uvedl.

“Velké Pavlovice jsou sice malé městečko, ale co se týče koncentrovanosti potravinářského průmyslu, byly na předním místě. Byly tu největší vinařské, drůbežářské závody a zemědělské družstvo i šlechtitelská stanice a ovocnářské podniky. Právě díky tomu získala obec statut města za zásluhy,“ zavzpomínal velkopavlovický rodák František Kynický.