Had se dá udělat třeba z lidí. Loni Velkobílovičtí vinaři dokázali, že třeba i z traktorů. Letos zvedli hozenou rukavici rodiče. A opět ve Velkých Bílovicích. Přivezli kočárky se svými ratolestmi a byl z toho další kuriózní rekord. Nejdelší had vytvořený z největšího počtu dětských kočárků s osádkou.

„Zatím se žádný rekord neregistruje. Zápis bude až v půl páté,“ vysvětluje do mikrofonu moderátor rodičům s kočárky, kteří už půl hodiny před plánovaným řazením kočárků vytvářejí na velkobílovickém náměstí hada.

Dětí je tam jako máku. Mají mnoho příležitostí, jak se vydovádět. Nechybí spousta soutěží pro odrostlejší děti a ty nejmenší si v rozehřátých kočárkách krátí dlouhou chvíli šlofíkem.

Organizátoři mají plné ruce práce, ale předsedkyně rodičovského centra Hádě, která nevšední akci zorganizovala, s úsměvem vysvětluje, jak moc je taková akce potřeba. „Na tak velké město se u nás neděje nic pro děti do šesti let. Rozhodli jsme se proto uspořádat zajímavý den plný soutěží,“ říká předsedkyně rodičovského centra Hádě Jitka Osičková.

Plno soutěží, to je pěkné, ale to, čím sdružení den okořenilo, je hodně zajímavé. Rozhlížím se a už se nemohu dočkat řazení kočárků. Když tu mi padne do oka jedno ze soutěžních vozidel s dvojitou osádkou. „Snad to nebude problém. Záleží na pořadatelích,“ říká Ema Semová, zatímco její dvojčata spokojeně spí v širším kočárku, který je na nedělním srazu výjimkou.

Ale to už přichvátal rozhodčí agentury Dobrý den Martin Jonáš. Jeho úkolem je změřit, spočítat a vůbec zdokumentovat nový rekord. O rekordu totiž nemůže být pochyb. Nikoho v České republice ještě nic podobného, jako vytvořit hada z dětských kočárků, nenapadlo.

„Je to ustavující rekord. Zda se jedná i o světové prvenství, to nevím. Já mohou potvrdit český rekord. Zápis do Guinessovy knihy rekordů je z hlediska administrativy mnohem složitější a stojí také spoustu peněz,“ líčí Jonáš z pelhřimovské agentury, která české rekordy a kuriozity eviduje.

Do začátku zbývá posledních pár minut, tak ještě chvátám k hloučku s otázkou, jak se dětské odpoledne líbí starší generaci. „Pro děcka je to dobrý. Aspoň nevytahují peníze, aby mohli něco kupovat. Je to zadarmo,“ usmívá se Růžena Osičková. „Něco se na té dědině dít musí,“ doplňuje její slova Františka Očenášková.

Ale pozor. Vše je připraveno a show může začít. Rodiče už začínají řadit na silnici od hasičské zbrojnice směrem k budově České spořitelny kočárky a dětský brekot nabývá na intenzitě. Některým cestujícím je patrně ukradené, že se s nimi rodiče právě zapisují do historie.

Počáteční chaos střídá vzorový zástup na sebe namačkaných kočárků a rozhodčí počítá a měří. Výsledkem je šestasedmdesát kočárků s osádkami a devětaosmdesát metrů dlouhý had. Že by konec? Ale ne. Ještě následuje spanilá jízda všech rodičů, kteří se svými kočárky a ratolestmi na rekordu podíleli. A odpoledne plné soutěží a her nekončí.