„Náš vystudovaný restaurátor Jiří Helma se vydá do Vídně a v tamním vojenském archivu se pokusí chybějící fotky dohledat. Pokud neuspěje, dáme na prázdná místa siluety nebo obecní znak," sdělil velkoněmčický starosta František Smetana.

Restaurátor kromě pomníku zrenovuje i všechny ostatní fotografie padlých. Většina z nich je totiž vlivem stáří a povětrnostních podmínek popraskaná nebo jinak poškozená. Úpravy se dočká také okolí pomníku.

Předběžný rozpočet počítá s padesátitisícovými náklady. „Není ale vyloučeno, že to nakonec bude mnohem více. Možná i dvojnásobek," připustil Smetana.

Ten prozradil, že většinu nákladů zaplatí tamní podnikatel, který si ovšem přeje zůstat v anonymitě. Městys doplatí chybějící část.

Pomník padlým v první světové válce stával ve Velkých Němčicích původně u školy. Před pěti lety jej městys nechal přestěhovat před hřbitov, kde je doteď.

Renovace má podle schváleného plánu skončit do poloviny července. V neděli dvacátého července Velkoněmčičtí pomník při vzpomínkovém setkání vysvětí.