Vyhlídkové lety, které zájemcům umožní podívat se z ptačí perspektivy na velkopavlovické hody, Pálavu či novomlýnské nádrže, se budou konat po celý víkend. V letounech místního klubu se však lidé neproletí. „Vyhlídkové lety sice pořádáme my, ale bude je provozovat aeroklub z Dvora Králové," sdělil Králíček.

Lety pro zájemce přichystal velkopavlovický klub letos úplně poprvé, zda bude pořádat i další ročníky je podle Ladislava Králíčka nejisté. Záležet bude hlavně na letošní účasti. „Je to první ročník, takže nevíme, jaký o to bude zájem. Necháme se překvapit," vysvětlil ředitel klubu. Na vyhlídkové lety využijí ultralehký letoun Cessna 172 Aeroklubu Dvůr Králové. Startovat bude vždy z Velkých Pavlovic, za čtvrthodinový let zájemci zaplatí pět set korun.

Slet ultralightů začíná v pátek od čtyř hodin odpoledne a v sobotu již od desíti. Kolik letounů se na slet skutečně dostaví, je ve hvězdách. Či spíše ve sluníčku. „Účast na sletu záleží hlavně na počasí. Letadel může být padesát, nemusí taky přiletět nikdo. Zatím není předpověď počasí moc příznivá, tak uvidíme," oznámil Králíček.

Obě akce pořádá klub u příležitosti stavění máje a následných hodů ve Velkých Pavlovicích.

Sletem ultralightů však letci oslavují i druhé výročí otevření nového letiště ve Velkých Pavlovicích. „Naše letiště má takové parametry, jaké má mít, je vyklizené, vyšperkované. A to je podle mě hlavní," uvedl spokojeně ředitel.

Plány do budoucna jsou pro letecký klub ve Velkých Pavlovicích jasné. „V současnosti máme v hangáru čtyři letadla. V budoucnu bychom jich chtěli pořídit víc. Naším hlavním cílem ale je udržet letiště v chodu," nastínil plány klubu Králíček.

Občanské sdružení Letecký klub Nad krajem André vzniklo v únoru 2007. Až do roku 2012 využíval klub k létání letiště v Bořeticích, od prvního září 2012 již působí na nové dráze ve Velkých Pavlovicích. V současné době má jednoho čestného člena a sedm řádných – šest pilotů a jednoho modeláře.

Dva z pilotů mají svá vlastní letadla, ostatní si stroje půjčují. (chm)

SOŇA CHMELÍKOVÁ