Pokud vše půjde podle plánu, mohli by Velkopavlovičtí s výsadbou začít už na podzim letošního roku. „V roce 2015 se nám dostaly do rukou dvě studie. Jednu si převzalo Povodí Moravy, to je revitalizace Trkmanky a vznik meandrů a tůní nedaleko Šlechtitelské stanice vinařské. Tento projekt se již blíží do konce, chystají se již pouze poslední výsadby. Druhý jsme uchopili my. A to byl projekt na výsadbu zeleně a tůní v oblasti Záblatská," popsal starosta města Jiří Otřel.

Vizualizace vzhledu nového turistického informačního centra, knihovny a zázemí pro základní uměleckou školu ve Velkých Pavlovicích. Vizualizace: Jan Tesař / se svolením města Velké Pavlovice
Místo kina bude ve Velkých Pavlovicích infocentrum i kavárna

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkSoučástí patnáctihektarového biocentra je po sérii povolování také dva a půl hektaru rozsáhlá vodní nádrž, na jejíž zbudování město požádalo o dotaci ministerstvo zemědělství. „Celý projekt bude rozdělený na dvě části. Tou první je právě zbudování nádrže. Na výstavbu se nám přihlásilo do výběrového řízení pět firem. Začít bychom chtěli v září. Věříme, že do té doby vysoutěžíme dodavatele na tůně a další výsadby. Pokud to vyjde, tak bychom mohli plynule pokračovat s další akcí hned z jara příštího roku," přiblížil Otřel.

Projekt, jehož cílem je opět zadržování vody v krajině a ozelenění lánů polí, by pak mohl být na podzim příštího roku hotový. „Vodní nádrž bude bez daně stát asi osmnáct milionů korun. Na výsadby, jejichž nákladnost máme spočítanou asi na dvaadvacet milionů, pak bychom pak měli dostat stoprocentní dotaci," vyčíslil starosta.

Lípa, javor a dub

V první fázi akce mnoho dřevin nepřibude. „Počítá se s tím, že plošně významné výsadby na terénní modelaci budou provedeny až v rámci navazujícího projektu biocentra. Nejvýraznějším prvkem bude založení aleje listnatých stromů v prostoru mezi hrází Trkmanky a nádrží. Zde se předpokládá výsadba druhů lípa malolistá, javor babyka a dub letní," stálo v průvodní a souhrnné technické zprávě.

Podél jihovýchodního břehu nádrže zase přibude řada hlavových vrb, které doplní několik soliterních výsadeb stromů jižně a severně od nádrže.

Parkování u smuteční síně v Hustopečích.
Parkoviště u smuteční síně v Hustopečích zabírají výletníci, stěžuje si majitel

Myšlenku vítá například Luděk Kocourek z nedalekého Podivína. „Rozhodně si nemyslím, že to budou vyhozené peníze. Právě naopak. Zadržovat vodu v krajině a udělat něco dobrého pro přírodu v okolí míst, kde bydlíme, je důležité. Zvlášť v době, kdy se na jihu Moravy potýkáme s extrémním suchem. Podobný projekt s názvem Bažina před nedávnem dokončilo i vedení našeho města," zareagoval.

Velkopavlovičtí nyní finišují také s výsadbami zeleně v katastru města, které kvůli deštivému podzimu odložili na jarní měsíce. Projekt za sedm milionů korun má být hotový do konce května.