Čtyřicet kamer. Tak by měl za rok vypadat břeclavský kamerový systém. Bude ho tvořit 32 městských kamer a osm záznamových zařízení v majetku Českých drah. „V příštím roce přibude dvanáct kamerových bodů na sídlišti Na Valtické. Dalších sedm kamer nainstalujeme v areálu nového dopravního terminálu. A do systému připojíme také osm kamer Českých drah na nástupištích," uvedl velitel městské policie Stanislav Hrdlička.

Další tři nové kamery, které má zaplatit dotace projektu prevence kriminality, budou monitorovat dění u Lidlu, v městském parku a u Tesca. „Při umísťování kamer vycházíme ze statistik policie. A schválené koncepce," řekl velitel. „Cílem je zlepšit image města. Aby bylo ze strany návštěvníků vnímáno jako bezpečné," navázal místostarosta Luboš Krátký.

Radnice vyčlenila na tyto účely v rozpočtu na příští rok osmnáct milionů korun.

Viděl vloupání

Břeclav spustila modernizovaný kamerový systém od letošního ledna. „Město mělo kamerový systém pouze v pronájmu, navíc byl technicky zastaralý. Proto jsme vsadili na novou technologii," vysvětlil Hrdlička.

Základem se stalo sedm moderních kamer s vysokým rozlišením a aktivním snímáním pohybu na trase mezi nádražím a náměstím.

Nyní nově přibyly tři kamery v ulicích Riegrova/Krátká, Sovadinova/Slovácká a Husova/Na Zahradách. „Hned týden po spuštění zkušebního provozu zaznamenal operátor vloupání do obchodu potravin a smíšeného zboží," pochlubil se velitel strážníků rychlým úlovkem.

Investice do kamer se podle něj vyplácí. Strážníci díky nim odhalili krádeže, fyzické útoky, loupežná přepadení, vloupání, poškozování cizí věci, ale například i ujetí od nehod.

Stovky hodin záznamů z bezpečnostního systému už posloužilo také republikové policii. „Od začátku roku do dnešního dne jsme zaznamenali 323 událostí protiprávního jednání. Z toho bylo 34 podezření na trestné činy a 125 přestupků," vyčíslil Hrdlička, podle jehož slov došlo v pokryté oblasti za rok fungování k poklesu kriminality.

Městská policie stále ještě využívá také čtyři pronajaté starší kamery, které ale chce v příštím roce odpojit a postupně nahradit novými.

Starosta města Oldřich Ryšavý je rád zejména za plánovaný rozvoj kamerového systému na největším břeclavském sídlišti Na Valtické, kde mnohé bezpečnostní problémy přetrvávají. „Investice spadá do projektu obnovy a rozvoje této zóny," zmínil Ryšavý.

Kamery za milion

O připojení se k břeclavskému kamerovému systému, na který je možné „přivěsit" až sedmdesát kamer, už projevili zájem také v Lanžhotě a Podivíně. „Zastupitelstvo schválilo, že příští rok kamery nakoupíme. Jsme již také domluvení s městskou policií v Břeclavi. Zatím půjde o čtyři kamery, které mají pokrýt náměstí, nádraží a školu," reagoval lanžhotský starosta František Hrnčíř.

Záznamová zařízení koupí město z rozpočtu. Vedení tamní radnice už obeslalo firmy, aby předložily nabídky. „Že by byl někdo vyloženě proti nákupu, to ne," podotkl Hrnčíř k rozhodnutí.

Zdaleka ne všichni lidé na Břeclavsku jsou ze stále většího dohledu nad životy ve městech a obcích nadšení. Pokládají je za příliš velký dozor a narušení soukromí.