Věstonická Venuše. Existuje jen málo lidí na světě, kteří o tomto dolnomoravském fenoménu ještě neslyšeli. Návrh na prohlášení této sošky za národní kulturní památku přitom Rada Jihomoravského kraje přijala až teď.

„Po pečlivém uvážení jsme se rozhodli pro takové objekty, které by zároveň mohly reprezentovat jihomoravský kraj,“ vysvětli postup výběru referent odboru kultury a památkové péče Rostislav Šmuk. Dodal k tomu, že pro Věstonickou Venuši to znamená zvýšenou péči a pozornost z řad odborné veřejnosti. „Movitých památek není moc a Venuše by k nim rozhodně měla přibýt,“ domnívá se Šmuk.

„Připadá mi to jako neuvěřitelná drzost. Nejen Venuše i další věstonické objekty už dávno těmito památkami měly být prohlášeny,“ podivuje se Jan Klanica z Dolních Věstonic.

Na otázku, jestli to není trochu zvláštní, že Věstonická Venuše možná bude prohlášena za památku až teď, odpověděl vedoucí ústavu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně, kde je soška ukryta, Martin Oliva. „Chyběla nám potřebná iniciativa. Hlavně nikoho nenapadlo, že národní kulturní památka může být i věc rozměrově tak malá, jako je tomu u Věstonické Venuše,“ řekl Oliva. Také dodal, že k tomu, aby se vůbec přistoupilo k návrhu, napomohlo zapůjčení sošky do Prahy. „Tam si úředníci uvědomili, že by to asi bylo vhodné,“podotkl.

Více v Břeclavském deníku středa 7. listopadu