Nyní, o čtrnáct let později, se šestadvacetiletý medik Stanislav Popela z Perné právem může pyšnit titulem Král slováckého verbuňku. Stal se jím o víkendu na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici.

„Před rokem a před třemi lety se mi ve Strážnici také podařilo uspět. Ale to jsem vybojoval jen druhá místa. Vítězství pro mě znamená strašně moc. To se ani nedá vyjádřit. Když jsem byl malý, nevěřil jsem, že bych něco podobného mohl dokázat,“ prozrazuje dojatý mladík, podle něhož je každý ročník strážnického festivalu, v němž soutěží, naprosto jiný.

„Nedá se říct, že by byl v něčem náročnější. Je prostě jen jiný. Letos nás ve finálovém kole soutěžilo osmnáct. Kolik tanečníků verbuňku bylo v předkole, nevím. Nasadili mě totiž až do finále. Ale tuším, že jich bylo rozhodně hodně přes třicet,“ zamýšlí se Popela, podle jehož vyjádření je potřeba na každý ročník pořádně trénovat.

„Verbuňk je věc, v níž se musí hodně improvizovat. Je rychlý. Proto trénuji především výskoky,“ nechává nahlédnout do svých metod mladík z Perné, podle něhož je důležitá také volba písničky, na níž tanečník verbuje. Jak však dodává, choreografii si ke svému verbování nepřipravuje žádnou.

A jaké že jsou nejbližší plány korunovaného Krále slováckého verbuňku? „Než soutěže, čekají mě spíše přehlídky. Například na předhodovních zpíváních nebo folklorním festivalu v Hluku. Ale v podstatě přijedeme na zavolání kamkoli, kde o nás budou mít zájem,“ připomíná.