Své o tom ví například nadšený cyklista Pavel Adámek. „Často jezdím na kole po Břeclavsku i za hranice. V Rakousku využiji v horkých dnech každé pítko, které potkám. Většinou je vždy ve středu obce. Stejně tak jsem je využíval i ve Vídni, kde jich je také dostatek," svěřil se osmadvacetile­tý muž.

V České republice mu dostupnost pitné vody na cestách chybí. „U nás mám možnost umýt se nebo napít čisté vody bez poplatku jen zřídka. Většinou musím do obchodu nebo do restaurace," postěžoval si Adámek.

Příliš slavné to s pítky není ani v turisty navštěvovaných městech a obcích na Břeclavsku. Zpravidla je k dispozici nanejvýš jeden zdroj veřejné vody. Podle úředníků i pracovníků turistických informačních center oslovených Břeclavským deníkem Rovnost přitom lidé pítka hojně využívají.

V Mikulově se mohou návštěvníci osvěžit přímo před městským úřadem „Lidé využívají fontánku s pitnou vodou hojně. Turisté tu čepují vodu do láhví, pejskaři dávají napít svým mazlíčkům," popsala pracovnice mikulovského městského úřadu Vlasta Kudelňáková. O poptávce návštěvníků města po dalších pítkách neslyšela.

Ledničtí nabízejí turistům zdarma pitnou vodu teprve rok, a to na lázeňské kolonádě. „Pítko vzniklo společně 
s kolonádou. Je hojně využívané. Dotazy na zbudování dalšího jsme ale zatím nezaznamenali," uvedla Aneta Valušková z lednického turistického informačního centra.

Jedinou možnost, kde se osvěžit, nabízí i centrum okresního města. Veřejné pítko má své místo uprostřed pěší zóny nedaleko gymnázia. Další možností je zaplatit na veřejných toaletách nebo vlakovém nádraží, kde si ovšem jen za umytí rukou účtují pětikorunový poplatek.

Vybočují jen Valtice

To možnost načepovat si volně přístupnou kojeneckou vodou u břeclavské Kančí obory zůstává mnohým návštěvníkům skrytá. Vědí o ní hlavně obyvatelé města a blízkého regionu. „Je opravdu kvalitní, jezdí pro ni i lidé z okolí," potvrdil břeclavský místostarosta Milan Vojta.

O žádném podnětu na zvýšení počtu pítek ve městě neví. „Zatím se na radnici s takovým návrhem nikdo neobrátil. Ale je možné, že se při pokračování tropických teplot podobný požadavek objeví," komentoval to Vojta.

V Hustopečích se lidé osvěžují vodou na dolním konci Dukelského náměstí vedle fontány. Pro zřízení dalšího pítka chybí podle pracovníků hustopečského turistického centra větší poptávka.

Jedině ve Valticích mají už pět let všichni k dispozici dva veřejné zdroje pitné vody přímo ve středu města. A to díky jednomu z obyvatel města, který svůj nápad vyjádřil na internetovém diskusním fóru. Dvě fontány s pitnou vodou nechala tamní radnice zbudovat společně s opravou náměstí Svobody.

LENKA NEJEDLÍKOVÁ